ردیاب گوشی

چگونه ردیاب تلفن همراه کار می‌کند؟

ردیاب خودرو

و قبل از اینکه GPS در اکثر دستگاه‌های تلفن همراه فروخته‌شده در بازار به کار گرفته شود، تنها روش موجود برای ردیابی تلفن همراه، با  استفاده از یکی از چندین تکنیک موجود در اختیار مجری قانون و سایر سازمان‌های دولتی بود.

حال در این مقاله چگونه ردیاب تلفن همراه کار می‌کند؟را بیشتر توضیح می دهیم.

امروزه اکثر برنامه‌های ردیابی تلفن همراه با دسترسی به موقعیت مکانی GPS تلفن همراه و ارائه بازخورد به کاربر نهایی در قالب یک برنامه یا برنامه نرم‌افزاری کار می‌کنند. برای درک نحوه عملکرد ردیابی تلفن همراه، لازم است

هر مدل اصلی تلفن همراه و گزینه‌های موجود برای مکان‌یابی تلفن همراه موردنظر را بررسی کنیم.

GPS چیست؟

GPS (سیستم موقعیت‌یاب جهانی) یک سیستم ناوبری مبتنی بر ماهواره‌ ایالات ‌متحده است که از شبکه‌ای از 24 ماهواره برای ارائه داده‌های مکان‌یابی سه‌بعدی به گیرنده‌های GPS روی زمین استفاده می‌کند.

این ماهواره‌ها توسط وزارت دفاع ایالات ‌متحده (DoD) نگهداری می‌شوند و در ابتدا فقط برای کاربردهای نظامی مستقر شدند.

در دهه 1980، دولت ایالات‌متحده تصمیم گرفت تا این سیستم را برای غیرنظامیان مورداستفاده قرار دهد و از آن زمان محدودیت‌هایی را که قبلاً در مورد دقت GPS غیرنظامیان اعمال‌شده بود، لغو کرد.

امروزه GPS برای استفاده هرکسی در دسترس است و در هر شرایط آب و هوایی، 24 ساعت شبانه‌روز کار می‌کند. مهم‌تر از آن، هیچ هزینه راه‌اندازی یا هزینه اشتراک موردنیاز برای استفاده از GPS وجود ندارد.

GPS چگونه کار می‌کند؟

همه 24 ماهواره GPSروزی دو بار در مداری خاص دور سیاره بچرخید. در طول سفر، ماهواره اطلاعات سیگنالی را به زمین ارسال می‌کند. یک گیرنده GPS اطلاعات تمام ماهواره‌های موجود را دریافت می‌کند و با مقایسه زمان ارسال سیگنال توسط ماهواره بازمانی که گیرنده سیگنال را دریافت می‌کند، موقعیت دقیق گیرنده GPS را محاسبه می‌کند. این فاصله‌ای که ماهواره از گیرنده دارد را فراهم می‌کند. گیرنده جی‌پی‌اس با استفاده از این تفاوت از چندین ماهواره قادر است موقعیت گیرنده را با دقت بالایی مشخص کرده و روی نقشه یا نمودار نمایش دهد.

به‌منظور ارائه یک موقعیت 2 بعدی دقیق متشکل از طول و عرض جغرافیایی (و برای ردیابی حرکت)، گیرنده‌های GPS برای دریافت حداقل سه سیگنال ماهواره GPS نیاز دارند. اگر چهار یا چند ماهواره در معرض دید باشد،

GPS چقدر دقیق است؟

با توجه به طراحی چند کانالِ گیرنده‌های GPS امروزی، اکثر مدل‌ها بسیار دقیق هستند (بیشتر تا 15 متر). برخی از حقایق جوی می‌توانند بر دقت دستگاه GPS تأثیر بگذارند، بنابراین هنگام تلاش برای استفاده از یک برنامه ردیابی تلفن همراه مبتنی بر ، داده‌های مکان ممکن است تا 50 فوت (متر 15.24) از محل دقیق تلفن دور باشند.

اگرچه داده‌های مکان‌یابی بهتر با DGPS ( دیفرانسیل جی‌پی‌اس ) (دقت بین سه تا پنج‌متر) در دسترس است، این قابلیت در زمان نگارش این مقاله در اکثر تلفن‌های همراه گنجانده نشده است.

سیستم ماهواره‌ای GPS چگونه کار می‌کند؟

24 ماهواره GPS در فاصله تقریبی 12000 مایلی از سطح سیاره به دور زمین می‌چرخند. آن‌ها با سرعت تقریبی 7000 مایل در ساعت حرکت می‌کنند و انرژی آن‌ها از انرژی خورشیدی تأمین می‌شود. هر ماهواره دارای یک باتری پشتیبان برای محافظت در برابر خورشیدگرفتگی است و همچنین تقویت‌کننده‌های موشکی کوچکی در داخل هواپیما وجود دارد تا در صورت لزوم مسیر مداری را اصلاح کند. اولین ماهواره جی‌پی‌اس در سال 1978 پرتاب شد و ایالات‌متحده توانست در سال 1994 به مجموعه کامل ماهواره‌ها دست یابد. هر دستگاه به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که تقریباً 10 سال دوام می‌آورد (تعویض‌ها در صورت نیاز پرتاب می‌شوند)، با وزن هر ماهواره تقریباً 2000 پوند.

چه عواملی باعث کاهش دقت جی‌پی‌اس تلفن‌های همراه می‌شود؟

قبل از پرداختن به جزئیات در مورد برنامه‌های مختلف ردیابی GPS برای تلفن‌های همراه، ابتدا باید برخی از عواملی را که می‌توانند دقت سیگنال را کاهش دهند، مرور کنیم.

این‌ها شامل تأخیرهای یونوسفر، چند مسیری سیگنال، خطاهای ساعت گیرنده، خطاهای مداری، تعداد ماهواره‌های قابل‌مشاهده برای تلفن و تخریب عمدی سیگنال است.

تأخیرهای جوی – سیگنال ماهواره جی‌پی‌اس با حرکت در جو زمین (هم یونوسفر و هم تروپوسفر) کند می‌شود. اگرچه سیستم جی‌پی‌اس از یک مدل علمی داخلی استفاده می‌کند که مقدار متوسط ​​تأخیر را برای تصحیح خطا در برمی‌گیرد، اما اگر مقدار غیرعادی تأخیر جوی در کار وجود داشته باشد، همچنان می‌تواند خطای قابل‌اندازه‌گیری داشته باشد.

سیگنال GPS چندمسیره – هنگامی‌که سیگنال GPS از کوه‌های بزرگ یا ساختمان‌های بلند منعکس می‌شود، زمان سفر سیگنال به تأخیر می‌افتد. این اثر باعث ایجاد خطا در دقت سیگنال GPS می‌شود و می‌تواند خطا را در اطلاعات مکان‌یابی ارائه‌شده توسط برنامه‌های ردیابی تلفن همراه ایجاد کند.

خطاهای ساعت گیرنده GPS – ساعت داخلی برای گیرنده GPS (یا روی تلفن همراه) به‌اندازه ساعت‌های اتمی استفاده‌شده توسط ماهواره‌ها طراحی نشده است. اگرچه این خطا به‌اندازه انواع دیگر قابل‌توجه نیست، اما می‌تواند یک عامل خطای اضافی اضافه کند که منجر به از بین رفتن دقت GPS می‌شود.

تعداد کل ماهواره‌های GPS قابل‌مشاهده – هر چه سیگنال‌های ماهواره‌ای GPS بیشتر برای سیگنال GPS قابل‌مشاهده باشد، داده‌های موقعیت‌یابی دقیق‌تر خواهند بود. اگر کمتر از دو ماهواره برای گیرنده قابل‌مشاهده باشد، آنگاه قادر به ارائه اطلاعات مکان‌یابی دقیق نخواهد بود.

چگونه از GPS برای ردیابی تلفن همراه استفاده می‌شود؟

اکثر تلفن‌های همراه مدرن دارای یک گیرنده GPS داخلی در تلفن هستند. این گیرنده مشابه سایر گیرنده‌های جی‌پی‌اس درجه تجاری کار می‌کند، زیرا از تفاوت زمان ارسال و دریافت سیگنال GSP از ماهواره برای تعیین فاصله تا ماهواره از تلفن استفاده می‌کند.

اگر دو ماهواره توسط تلفن قابل‌مشاهده باشد، می‌توان موقعیت دوبعدی را محاسبه کرد. هرچه تعداد ماهواره‌های قابل‌مشاهده برای تلفن بیشتر باشد، موقعیت دقیق‌تر خواهد بود. درنتیجه، اگر خدمات مکان یک تلفن روشن باشد، تلفن همراه ، موقعیت دستگاه را در زمان واقعی یا بلادرنگ محاسبه می‌کند.

ازآنجایی‌که اکثر تلفن‌ها در هر زمان از روز «می‌دانند» کجا قرار دارند، نیمی از وظیفه ردیابی تلفن همراه تکمیل‌شده است. وظیفه بعدی برنامه‌های کاربردی ردیابی GPS این است که این مکان را به یک برنامه یا برنامه نرم‌افزاری راه دور منتقل کنند. بسته به مدل تلفن، این کار از طریق انتقال از طریق WiFi ، متن SMS یا از طریق اتصال داده از طریق سیگنال بی‌سیم سنتی انجام می‌شود. درنتیجه اگر یک تلفن مجهز به GPS روشن باشد، می‌توان آن را با استفاده از GPS تعیین کرد.

برنامه‌های محبوب ردیابی تلفن همراه

بسته به مدل تلفن در حال استفاده، تعدادی گزینه برای ردیابی تلفن همراه وجود دارد. تمامی مدل‌های اصلی تلفن‌های هوشمند موجود در بازار امروزی دارای قابلیت انجام این کار هستند که شامل آیفون، اندروید و تلفن‌های ویندوزی می‌شود.

چگونه آیفون را ردیابی کنیم

متأسفانه، با محبوبیت بیشتر آیفون‌ها، گم کردن دستگاه برای مصرف‌کنندگان  بیشتر شده است. خوشبختانه، اگر یک کاربر آیفون دارای Apple ID باشد، اگر ردیابی موقعیت مکانی در دستگاه فعال باشد، می‌توان آیفون گم‌شده را از طریق هر مرورگر اینترنتی ردیابی کرد. هنگامی‌که یک iDevice با Apple ID مرتبط است، این قابلیت به‌طور پیش‌فرض روشن است.

مرحله 1 – برنامه Find My iPhone را دریکی از دستگاه‌های اپل جایگزین خود نصب کنید. این برنامه را می‌توان از طریق فروشگاه App Apple یا مستقیماً از وب‌سایت Apple iCloud نصب کرد.

مرحله ۲ – اپل آیدی و رمز عبور مرتبط با آیفون گم‌شده را وارد کنید. این برای استفاده از سرویس اجباری است.

مرحله 3 – برنامه آیفون من را پیدا کنید

مرحله 4 – دکمه منوی «Devices» را انتخاب کنید تا فهرستی از تمام دستگاه‌های متصل به Apple ID نمایش داده شود.

مرحله 5– مکان آیفون گم‌شده را در نقشه نمایش داده‌شده را  مشاهده کنید. اگر آیفون خاموش شده و یا باتری دستگاه تمام‌شده باشد، نقشه آخرین مکان گوشی را نمایش می‌دهد.

نحوه ردیابی تلفن همراه اندروید

همانند آیفون، اندروید دارای قابلیت ردیابی تلفن همراه با استفاده از فناوری GPS است. اگر یک تلفن Android دارای یک حساب Google متصل به دستگاه باشد، آنگاه می‌توان تلفن را با استفاده از مدیریت دستگاه Android ردیابی کرد .

مرحله 1 – مرورگر وب را در هر رایانه‌ای که به اینترنت متصل است راه‌اندازی کنید و به‌حساب گوگل  خود وارد شوید.

مرحله 2 – دستگاه اندروید را بازکنید و نقشه‌ای برای نمایش مکان تلفن باز می‌شود.

مرحله 3 – نمایشگر را در سمت چپ بالای صفحه‌نمایش مشاهده کنید که آخرین زمانی که تلفن قرارگرفته است را به‌اضافه سایر اطلاعات مربوط به تلفن نشان می‌دهد.

جمع‌بندی

در این مقاله چگونه ردیاب تلفن همراه کار می‌کند؟پرداخته شد. شما با توجه به شرایطی که در آن قرار دارید، و نوع گوشی موبایل خود می‌توانید گوشی موردنظر خودتون رو ردیابی کنید.

البته در بحث نحوه ردیابی گوشی موبایل باید  قبل از مفقود شدن گوشی، ردیاب رو روی گوشی‌تون نصب و فعال کرده باشین. تا بتوان از این سیستم ردیاب برای گوشیی موبایل خود استفاده کنید

حال اگر قصد خرید ردیاب های شخصی و ..را دارید بهتر است که خرید خود را از فروشگاه معتبر وبرا انجام دهید تا دو اصل کیفیت بالا و قیمت مناسب را در خرید خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *