گیمبال

آیا گیمبال برای فیلم برداری و عکاسی لازم است؟

گیمبال اوزمو

شما قطعاً برای فیلم‌برداری و عکاسی به یک تثبیت کننده مانند سه پایه، منوپاد و غیره و یا یک گیمبال نیاز دارید.حال ما  در این مقاله به این سوال که آیا گیمبال برای فیلم برداری و عکاسی لازم است؟پاسخ می دهیم .

گیمبال در واقع یک پایه‌ای برای دوربین و موبایل است که لرزش را از بین می‌برد.

هیچ چیزی بدتر از این نیست که سر تدوین فیلم ببینید ،فیلم‌ها لرزش دارد و با لرزش گیر نرم‌افزار درست نمی‌شود.و هنگام عکاسی از سوژه‌های متحرک ، برای پایداری و دامنه حرکت برای ثابت گرفتن عکس  داشتن یک گیمبال  بسیار مهم است.اینجاست که گیمبال وارد می‌شود.

گیمبال چیست؟

گیمبال یک تکیه‌گاه محوری است که امکان چرخش یک جسم حول یک محور را فراهم می‌کند.و همچنین ابزاری است که از موتورها و حسگرهای هوشمند برای پشتیبانی و تثبیت دوربین استفاده می‌کند. به این معنی است که می‌تواند فیلم‌ها را در حین حرکت فیلم‌برداری پرتحرک و زمین‌های ناهموار را صاف و بدون لرزش و شفاف ارائه دهد. بیشتر گیمبال ها دو محوره یا سه محوره خواهند بود. 3 محور برتر است اما بسیار گران تراز دو محوره  است.

سینماگران از گیمبال های سه محوره در سیستم‌های تثبیت کننده استفاده می‌کنند..

گیمبال می‌تواند لرزش دوربین در حین عکاسی و فیلم‌برداری و تاری عکس‌ها را کاهش دهد.و همچنین یک گیمبال خوب بی‌صدا است در واقع گیمبال سر و صدایی ایجاد نمی‌کند.زیرا موتورهای بدون برس یا براش لس (Brushless) دوربین را  تنظیم می‌کند.

تفاوت گیمبال دو محوره و سه محوره

گیمبال دو محوره، دوربینی را که به سمت جلو و عقب حرکت می‌کند یا از یک طرف به سمت دیگر می‌چرخد، تصحیح می‌کند.اما  حرکات ناخواسته در محور انحراف را اصلاح نمی‌کند. از طرف دیگر، گیمبال سه محوره، لرزش ناخواسته را در محور انحراف تصحیح می‌کند و در نتیجه فیلم‌هایی با ثبات‌تر ایجاد می‌کند.

گیمبال 3 محوره معایب خاص خود را دارد. دارای یک محور اضافی است، به این معنی که وزن آن بیشتر است. اگر بخواهید با پهپاد دوربین‌دار از آن استفاده کنید، این یک نقطه ضعف بزرگ است، گیمبال 3 محوره یک موتور اضافی نیز دارد. موتور اضافی به معنای مصرف بیشتر باتری توسط گیمبال و در نتیجه عمر باتری آن کمتر می‌شود.البته باید هر کسی گیمبال مناسب دوربین خود را انتخاب کند.

گیمبال دوربین چگونه کار می‌کند؟

با پشتوانه الگوریتم‌ها و ژیروسکوپ‌ها، گیمبال‌ها هر گونه تکان یا برآمدگی ناخواسته را در فیلم شما را دریافت می‌کنند  و سپس با کمک موتورها، آن لحظات را صاف و روان  تثبیت می‌کنند.

آیا عکاسان و فیلم‌برداران به گیمبال نیاز دارند؟

اگر یک فیلم‌بردار حرفه‌ای یا نوپا هستید که در مورد کیفیت فیلم جدی هستید، ارزش افزودن یک گیمبال به کیت خود را دارد.

بدون یک گیمبال ، شما در حرکاتی که می‌توانید انجام دهید محدود خواهید بود و ممکن است مجبور شوید به عکس‌های کمتر جالب توجه کنید. اما با داشتن یک گیمبال می‌توانید به فیلم‌های لرزان پایان دهید. مگر اینکه عمداً به سبک «خام» (مثل یک فیلم مستند) فیلم‌برداری کنید.

البته، بسیاری از فیلم‌برداران حیات‌وحش و ورزش استفاده از گیمبال را برای تثبیت دوربین خود و ردیابی سوژه‌های متحرک انتخاب می‌کنند.

گیمبال ها در کنار فیلم‌برداری ثابت ، مزایا و معایبی دارد ازجمله:

مزایای گیمبال

  • در مقایسه با تجهیزات تثبیت کننده :حرفه‌ای‌تر، سریع‌تر تنظیم می‌شوند.
  • گیمبال ها سبک وزن هستند و حمل آن آسان است، که اگر فیلم‌برداری شما اغلب شما را به ماجراجویی می‌برد، مهم است.
  • گیمبال  به شما اجازه می‌دهند تا به راحتی با دوربین خود برای مدت زمان طولانی‌تری فیلم‌برداری کنید.
  • گیمبال به شما کمک می‌کنند بدون زحمت جهت دوربین خود را تغییر دهید، که می‌تواند زمان عکاسی شما را کاهش دهد.
  • گیمبال به شما امکان می‌دهند سایر لوازم جانبی دوربین مانند میکروفون را نصب کنید.
  • گیمبال  برای عکس‌برداری زیر آب و فیلم‌های هوایی فوق‌العاده هستند.

معایب گیمبال

ممکن است گیمبال هایی در بازار وجود داشته باشد که نتوانند دوربین‌های دیجیتال استاندارد را نگه‌دارند. برخی از آن‌ها فقط برای پشتیبانی از گوشی‌های هوشمند و دوربین‌های سبک ساخته‌شده‌اند. بنابراین، بسیار توصیه می‌شود که گیمبالی را که خریداری می‌کنید با وزن دوربین خود مطابقت دهید و فقط دوربین‌های موجود را خریداری نکنید.

– نمی‌توانید با گیمبال، در هرجایی عکاسی یا فیلم‌برداری کنید. هنگام عکاسی با استفاده از گیمبال، پنهان کردن کاری که انجام می‌دهید آسان نیست و عموم مردم به راحتی متوجه می‌شوند که شما چه کار می‌کنید. از آنجایی که بسیاری از مردم نمی‌دانند گیمبال چیست، توجه زیادی را به خود جلب می‌کنید.و دیگران احتمال جاسوسی می‌دهند. که بعد از فراگیری و استفاده بیشتر افراد این موضوع حل می‌شود. اما نه به این سادگی و راحتی.

– اگر برای تغییر فوکوس مجبور هستید اغلب لنز دوربین را عوض کنید، ممکن است وقت شما را بگیرد. شما باید هر بار که می‌خواهید لنز خود را برای گرفتن یک عکس ،تغییر دهید، دوباره به گیمبال‌ها کالیبره کنید. این ممکن است باعث شود فرصت گرفتن چند عکس ارزشمند را از دست بدهید.

 

کلام پایانی :

اگر برای سرگرمی و تفریح  و یا گرفتن مستند به علت طولانی شدن زمان فیلم‌برداری یا عکاسی و یا اینکه تولید محتوا انجام می‌دهید ،گیمبال می‌تواند کار شما را ساده‌تر کند و همچنین کیفیت فیلم‌هایتان چند برابر و آن را جذاب کند.

گوشی هوشمند، دوربین فیلم‌برداری، دوربین عکاسی همگی می‌توانند با متصل شدن به یک گیمبال کار شما را حرفه‌ای‌تر کنند و در زمان و وقت شما صرفه‌جویی شود و دیگر لازم نیست وقت زیادی برای تثبیت و صاف و شفاف‌تر شدن عکس و فیلم وقت بگذارید.

خریدگیمبال

اگر شما قصد خرید گیمبال را دارید بهتر است که خرید خود را از فروشگاه معتبر وبرا انجام دهید تا دو اصل کیفیت بالا و قیمت مناسب را در خرید خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *