دوربین خودرو

دوربین خودرو چیست؟

دوربین خودرو چیست؟

دوربین خودرو که به‌عنوان دوربین‌های داشبورد، دستگاه‌های DVR یا ضبط کننده‌های جعبه سیاه خودرو شناخته می‌شوند، اساساً دستگاه کوچک و یا ضبط کننده‌های ویدیویی کوچکی هستند که روی شیشه جلوی خودرو یا بر روی داشبورد نصب می‌شوند تا هنگام رانندگی مانع دید نشوند و جاده‌های پیش رو را باکیفیت بالا ضبط می‌کنند و با استفاده از یک لنز زاویه باز برای ساخت بیشتر جاده را تا حد امکان قابل‌مشاهده می‌کنند حال در این مقاله با کلیت دوربین خودرو چیست؟آشنا می شوید.

دوربین خودرو سابقه‌ای از فعالیت شما در جاده را ارائه می‌دهد و یا زمانی که خیلی به‌وسیله نقلیه جلویی نزدیک می‌شوید هشدار می‌دهد.دوربین‌ خودرو، روی شیشه جلو یا داشبورد شما (یا هر دو) و یا پشت آینه عقب نصب می‌شوند، همه‌چیزهایی را که نه‌فقط درزمانی که پشت فرمان هستید، اتفاق می‌افتد، ضبط می‌کنند. تعداد انگشت‌شماری نیز این قابلیت رادارند که تصادفات را تشخیص دهند و حتی زمانی که ماشین شما پارک شده شروع به ضبط کنند،

و این اطمینان را ایجاد می‌کند که حتی زمانی که رانندگی نمی‌کنید، تحت محافظت هستید. و فیلم دوربین خودرو می‌تواند به‌عنوان شواهد ویدیویی باارزشی باشد، به شما کمک می‌کند حتی اگر، خدای‌ناکرده، شخصی با نیت مخرب،  کاری انجام دهد، جان شمارا نجات دهد.

به طور خلاصه دوربین خودرو، با روشن و خاموش کردن خودرو به‌طور خودکار،و با استارت و توقف خودکار ضبط می‌کنند.که از تخلیه باتری خودرو جلوگیری می‌کند.

برخی از دوربین‌ها دارای باتری هستند که می‌تواند برای مدت محدودی بدون اتصال به خودرو ضبط کند. همه دوربین‌ها از کارت‌های حافظه استفاده می‌کنند که با فیلم‌های ویدئویی شما پر می‌شود. هنگامی‌که کارت پر شد، دوربین روی قدیمی‌ترین فایل‌های ویدئویی ضبط می‌کند (به این حالت ضبط حلقه می‌گویند).

هرچه کارت بزرگ‌تر باشد، ویدیوهای بیشتری می‌توانید روی آن ذخیره کنید. برای مثال، ممکن است آخرین ساعت سفر خود را فقط با یک کارت 8 گیگابایتی دریافت کنید درحالی‌که برای کارت 16 گیگابایتی 2 ساعت است.

چه چیزی یک دوربین خودرو را متفاوت می‌کند؟

ویژگی‌های کلیدی وجود دارد که دوربین‌های خودرو یا (داشبورد ) را از انواع دیگر دوربین‌ها متمایز می‌کند. به‌عنوان‌مثال، بسیاری از سانسورهای داخلی G-force برای اندازه گیری حرکت وسیله نقلیه شما و تنظیم روش ضبط خود بر این اساس استفاده می‌کنند.

اگر دوربین هر حرکت ناگهانی یا شدید را تشخیص دهد که احتمالاً ناشی از ترمز شدید، مانور فرار یا برخورد باشد، دوربین یک فایل ویدیویی تولید می‌کند که منجر به رویداد و فعالیت پس‌ازآن می‌شود.با استفاده از نرم‌افزار سفارشی که توسط اکثر برندها ارائه می‌شود، می‌توانید به‌راحتی این فیلم را مرور کنید تا جزئیات موردنیاز مانند شماره پلاک خودرو را استخراج‌کنید تا با آن استدلال یا ادعای خود را تأیید کنید.

ویژگی‌های دیگر عبارت‌اند از ردیابی GPS، امکان عکس‌برداری و حفاظت از پارک، که در آن دوربین  خودرو شما از ردیابی حرکت برای نظارت بر فعالیت اطراف وسیله نقلیه شما در هنگام پارک کردن آن استفاده می‌کند. اگر حرکت قابل‌توجهی را تشخیص دهد، یک فایل ویدئویی کوتاه ضبط می‌کند که اگر خودروی شما آسیب دید یا دست‌کاری شد، می‌توان به آن مراجعه کرد.

به‌طورکلی، دوربین‌های خودرو به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که آرامش خاطر را به رانندگان آگاه از ایمنی ارائه دهند و در برابر کاربران جاده‌ای که فکر ایمنی کمتری دارند، محافظت کنند.

بااین‌حال، امروزه سیستم‌های دوربین خودرو می‌توانند بسیار پیچیده‌تر باشند و طیف وسیع‌تری از کاربردها و مزایا را به همراه داشته باشند. یک سیستم جامع شامل یک سیستم متصل از نرم‌افزار و سخت‌افزار است که مشاغل برای به حداقل رساندن خطر و افزایش ایمنی راننده استفاده می‌کنند. یک «سیستم» همچنان می‌تواند شامل دوربین‌های متعددی باشد که هم در بیرون و هم در داخل خودرو نصب می‌شوند.

دوربین‌ خودرو را می‌توان برای پوشاندن فضای داخلی محفظه‌های بار ، روی داشبورد نصب ویا  بیرون خودرو ثابت نگه داشت همچنین دوربین خودرو به نرم‌افزار متصل هستند.

مزایای متعدد دوربین خودرو: 

بررسی حوادث

پشتیبانی از آموزش راننده

نظارت بر عملکرد راننده

پیشرفت‌های ایمنی را در طول زمان پیگیری کنید

بهبود ایمنی جاده‌ها

مبارزه با ادعاهای جعلی

کاهش خطر آسیب‌دیدگی خودرو

کاهش هزینه‌های بیمه.

برای آشنایی بیشتر با مزایا و معایب دوربین خودرو لینک فوق را مطالعه نمایید.

انواع مختلفی از سیستم‌های دوربین خودرو

دوربین‌های داشبورد روبه‌جلو

دوربین خودرو برای گرفتن تصادفات یا شی‌ء نزدیک طراحی‌شده‌اند( دوربین خودرو، روی داشبورد یا شیشه جلو رو به جاده نصب می‌شوند)

دوربین‌های  خودرو یا (داشبورد ) دوطرفه

دوربین خودرو به‌طور مشابه روبه‌جلو نصب می‌شوند، اما دارای یک لنز اضافی رو به کابین هستند که فعالیت‌های داخل کابین را ثبت می‌کند. این باعث می‌شود آن‌ها برای شناسایی رفتار رانندگی ایده آل باشند و به‌ویژه در طول آموزش رانندگی مفید می‌باشند. دوربین‌های دوگانه همچنین با نشان دادن میزان دقت رانندگان در زمان وقوع هر حادثه، به‌منظور تبرئه رانندگان از تقصیر عمل می‌کنند.

دوربین‌های خودرو خارجی

دوربین خودرو در بیرون خودرو نصب می‌شوند و می‌توانند دید 360 درجه را ارائه دهند. کاربردهای معمولی عبارت‌اند از شناسایی رویدادهای “کشیدن به کنار” از سایر وسایل نقلیه و تبرئه رانندگان از تقصیر ، در صورت لزوم.

دوربین‌های  خودرو پشتیبان

دوربین‌های پشتیبان نوعی دوربین خارجی هستند. این دوربین‌ها که گاهی «دوربین‌های دید عقب» نامیده می‌شوند، در قسمت بیرونی عقب خودرو شما نصب می‌شوند و جاده‌های پشت سر را ضبط می‌کنند. کارکردهای اصلی آن‌ها عبارت‌اند از  :

1-کمک به مانورهای معکوس

2-شناسایی عیب با برخوردهای عقب

دوربین‌های خودرو داخلی 

دوربین خودرو داخلی در مکان‌های مختلف  داخل  وسیله نقلیه یا تریلر نصب می‌شوند. دوربین به حمایت از ایمنی مسافر و  امنیت محموله کمک می‌کنند

مهم‌ترین ویژگی‌های سیستم دوربین خودرو چیست؟ 

خوب، اکنون شما از اهمیت دوربین خودرو  و مزایای آن آگاه شدید. اکنون‌که تصمیم به خرید دوربین داشبورد گرفته‌اید، قدم بعدی انتخاب دوربین خودرو مناسب است. گزینه‌های زیادی در بازار وجود دارد که می‌تواند شمارا گیج کند. برای آسان‌تر کردن کارها، در زیر نکاتی وجود دارد که باید هنگام خرید دوربین داشبورد برای ماشین خود در نظر بگیرید:

1-کیفیت ویدیوی HD

برای بازبینی دقیق فیلم‌های ویدیویی حیاتی است. شما به دوربینی با لنز با زاویه دید گسترده نیاز دارید تا میدان دید وسیع و همچنین محدوده دینامیکی بالا (HDR)، در حالت ایده آل، 1080 p یا فول HD را در اختیار شما قرار دهد ،مخصوصاً اگر بتوانید به‌راحتی پلاک‌ها را بخوانید.

2-اتصال به اینترنت

دوربین‌های داشبورد سطح بالا، دارای اتصال Wi-Fi هستند که به شما این امکان  رامی‌دهد دوربین داشبورد را از طریق تلفن هوشمند خودکنترل کنید. همچنین می‌توانید فایل های ویدیویی را مستقیماً درگوشی هوشمند خود دانلود کنید. بنابراین، داشتن گزینه اتصال Wi-Fi می‌تواند در شرایط دشوار مفید باشد.

3- تشخیص خودکار رویدادهای سخت

یک دستگاه صوتی دارای یک شتاب سنج داخلی و حسگر (برای تشخیص حرکت) و ردیابی GPS خواهد بود.  امکان تشخیص رویدادهای مرتبط با ایمنی مانند چرخش تند و ترمز بیش‌ازحد و همچنین برخوردها را فراهم می‌کند. این سیستم به‌طور خودکار فیلم‌های قبل و بعد از حادثه را برای افراد شما آپلود می‌کند.

4-صدای داخل کابین

دوربین‌های درجه‌یک دارای بلندگوی داخلی هستند که پیام‌های داخل کابین را برای رویدادهای غیرعادی که تشخیص می‌دهد پخش می‌کند. این ممکن است باز کردن کمربند ایمنی، سرعت زیاد یا ترمز بیش‌ازحد باشد. این سیستم به رانندگان در مورد رفتار ناایمن در زمان واقعی هشدار می‌دهد و نشان داده‌شده است که رفتار راننده را بهبود می‌بخشد و تصادفات را کاهش می‌دهد.

5-دید در شب یا نور کم
دوربین خودرو برای استفاده در شب طراحی‌شده‌اند. با محدوده دینامیکی بالا (HDR) و LED مادون‌قرمز برای اطمینان از واضح بودن فیلم در شب.

6-میدان دید (FOV)

معمولاً دوربین‌ خودرو دارای یک لنز با زاویه دید گسترده هستند که میدان دید وسیعی را در اختیار شما قرار می‌دهد. همیشه قبل از خرید دوربین داشبورد FOV لنز را بررسی کنید. هرچه FOV گسترده‌تر باشد، بهتر است.

GPS- 7

دوربین خودرو پیشرفته مجهز به یک ردیاب GPS داخلی هستند که می‌تواند موقعیت و سرعت خودرو را ثبت کند. داده‌ها هنگام تجزیه‌وتحلیل فیلم‌های ویدئویی یک تصادف بسیار مفید هستند. دوربین می‌تواند مختصات دقیق وسیله نقلیه را مشخص کند و می‌توانید از طریق خدمات نقشه آنلاین مانند Google Maps مکان را بررسی کنید.

8-سنسور ژیروسکوپ

یک سنسور ژیروسکوپ، دوربین خودرو را قادر می‌سازد تا ویدیوی ضبط‌شده را ذخیره کند و در صورت احساس برخورد یا تصادف از جلو، دوربین را قفل کند. سنسور ژیروسکوپ همچنین هر حرکتی را در حین پارک خودرو تشخیص می‌دهد و دوربین را برای شروع ضبط فعال می‌کند. این ویژگی در مواقع تصادف یا خرابکاری مفید است.

9- محافظت در هنگام پارک کردن:

مزیت دوربین خودرو این است که می‌توانید درزمانی که ماشین شما پارک است به کار خود ادامه دهد و فعالیت مشکوک ،تلاش برای سرقت و یا ضربه‌ها در هنگام پارک بودن خودرو را ثبت کند.

سخن آخر:

دوربین خودرو یا( داشبورد ) یکی از لوازم جانبی حیاتی برای خودروی شماست و به‌خصوص برای شرایط جاده‌ای ، ابزاری ضروری است. دوربین داشبورد خودرو  می‌تواند شمارا از دردسرهای زیادی درزمانی که درگیر یک حادثه ناگوار هستید نجات دهد. اثبات ویدیویی شمارا از موقعیت‌های دشوار نجات می‌دهد و همچنین در هنگام ادعای بیمه خودرو مفید خواهد بود. به‌طور خلاصه، اگر صاحب خودرو هستید، باید روی یک دوربین داشبورد خوب سرمایه‌گذاری کنید که فیلم باکیفیت خوبی ضبط می‌کند و دارای ویژگی‌های ضروری مانند ضبط حلقه، G-Sensor و ردیابی GPS است.

خرید دوربین خودرو

اگر شما قصد خرید دوربین خودرو را دارید د باید در درجه اول باید بدانید کدام ویژگی برای شما مهم است مانند زاویه دید دوربین ،کیفیت دوربین، حافظه ،صفحه نمایش، ردیابی GPS و….

حال با توجه به انتخاب شما و اولویت هایی که دارید می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

اگر شما نیز تمایل دارید که ردیاب خودرو را با قیمت مناسب خریداری کنید، بهتر است که خرید خود را از فروشگاه معتبر وبرا انجام دهید تا دو اصل کیفیت بالا و قیمت مناسب را در خرید خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *