امنیت, ردیاب خودرو

مسائل و مشکلات ردیاب خودرو + راه‌حل‌های کاربردی

مسائل و مشکلات ردیاب خودرو + راه‌حل‌های کاربردی - Vebra.ir

شاید این سوال‌‌ها هم برای شما که دارای ردیاب خودرو هستید و یا می‌خواهید ردیاب خودرو تهیه کنید ایجاد شده باشد، که مسائل و مشکلات ردیاب خودرو چیست؟ و چه راه‌کارهایی برای جلوگیری از این موضوع می‌توان انجام داد؟ سیستم‌های ردیاب خودرو یکی از بهترین دستگاه‌های هوشمندی است که موقعیت دقیق خودروی شما را در هر لحظه ثبت و نشان می‌دهد. بخاطر همین موضوع به یکی از رایج‌ترین روش‌های امنیتی برای خودرو تبدیل‌شده است.

دستگاه‌های ردیاب GPS با برخورداری از امکانات ویژه مثل انواع سنسور‌ها قابلیت‌های منحصربه‌فردی برای کاربر فراهم می‌کنند که به هنگام وقوع حوادثی مانند سرقت، نگرانی صاحبان خودرو را از بین می‌برند. با این‌ وجود، حتی پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین دستگاه‌های ردیاب ماشین مانند هر وسیله الکترونیکی دیگری دچار مشکلات و اختلالاتی می‌شود.

مسائل و مشکلات ردیاب خودرو چیست؟

ردیاب‌های خودرو، ابزارهای مفیدی هستند که با استفاده از فناوری GPS (سیستم موقعیت‌یابی جهانی)، قادر به تعیین و پایش موقعیت لحظه‌ای خودرو هستند. با این حال، می‌توانند با مسائل و مشکلات خاصی روبرو شوند که در عملکرد این دستگاه‌ها اختلال ایجاد کند.  این مشکلات می‌تواند به خاطر اختلال در ارسال موقعیت مکانی، استفاده از مختل کننده‌ها، اختلال در آنتن‌دهی و غیره باشد که با شناخت این مشکلات و رفع آن‌ها می‌توان این اختلالات را از بین برد. در ادامه به برخی از مشکلات رایج ردیاب خودرو که صاحبان خودرو با آن مواجه می‌گردند را برای شما به اشتراک می‌گذاریم.

 اختلال در ارسال موقعیت مکانی نادرست

جی‌پی‌اس یک شبکه موقعیت‌یاب جهانی متشکل از تعداد بسیاری از ماهواره است که این ماهواره‌ها با دریافت اطلاعات و ارسال آن به ایستگاه‌های پردازش سیگنال زمینی، فرایند ردیابی موقعیت جغرافیایی را برای خودرو انجام می‌دهند، این ماهواره‌ها قدرت عملکرد بالایی دارند و درصد خطای آن‌ها بسیار پایین است. اگر در عملکرد ردیاب خودرو اختلالی به وجود آید و گیرنده‌ نتواند اطلاعات موقعیت مکانی ردیاب را از ماهواره دریافت و برای کاربر ارسال کند. اختلال در دریافت سیگنال ماهواره‌ای ردیاب خودرو، معمولاً به 3 دلیل عمده‌ی زیر می‌تواند رخ دهد:

قرار گرفتن در نقاط کور

ضعیف شدن سیگنال‌ها معمولاً در فضای سربسته‌ای همچون پارکینگ‌های زیرزمینی، تونل و مکان‌هایی با تعداد بسیار زیاد درختان و ساختمان‌های بلند اتفاق می‌افتد. هنگامی‌ که خودرو در این مکان‌ها قرار می‌گیرد، ردیاب‌های خودرو با اختلال مواجه می‌شود و اطلاعات موقعیت مکانی را در آن لحظه، به‌درستی ارسال نمی کنند. در چنین شرایطی جی‌پی‌اس به‌صورت آفلاین به فعالیت خود ادامه می‌دهد و داده‌های جمع‌آوری‌شده را در حافظه‌ی داخلی ذخیره می‌کند و در هنگام اتصال دوباره داده‌ها را آپلود می‌کند.

البته اغلب ردیاب‌های جدید، مجهز به سیستم موقعیت‌یابی نقاط کور یا همان LBS هستند. یکی از مهم‌ترین مواردی که موجب می‌شود ارسال و دریافت اطلاعات را برای ردیاب‌ها با مشکل روبه‌رو کند ساختمان‌ها و برج‌های بلند طبقاتی هستند که از ارسال سیگنال‌ها به ماهواره‌ها جلوگیری می‌کند و باعث کند شدن ردیاب‌های خودرو می‌شود.

آب‌وهوای طوفانی

سیگنال‌های جی‌پی‌اس خودرو ممکن است در مواجهه با شرایط جوی نامساعد، مانند آب و هوای بارانی یا ابری، تحت تأثیر قرار بگیرند و اطلاعات موقعیت‌یابی نادرستی را برای کاربر ارسال کنند. به عبارت دیگر، در شرایطی که سیگنال‌های جی‌پی‌اس توسط ابرها یا سایر موانع مسدود شوند، دقت و قابلیت سیستم موقعیت‌یابی کاهش می‌یابد که ممکن است منجر به ارسال اطلاعات نادرست یا ناقص توسط ردیاب خودرو شود.

اشتباه در محل نصب ردیاب خودرو

در نصب ردیاب خودرو، دقت کنید که اطراف ردیاب روکش فلزی وجود نداشته باشد؛ چراکه بر سیگنال‌های دریافتی جی‌پی‌اس خودرو تأثیر گذاشته و باعث ایجاد اختلال در ارسال داده‌های ردیابی می‌شود. گاهی به علت لرزش و تکان‌‌های خودرو در حین رانندگی روزانه، موقعیت آن جابه‌جاشده و از همین رو باید موقعیت دستگاه ردیاب ماشین را دوباره تنظیم کنید. اگر نمی‌دانید در چه مکان‌هایی باید ردیاب خودرو را نصب کنید، می‌توانید مقاله‌ی 6 مورد از بهترین مکان‌های نصب و جاسازی ردیاب خودرو را بخوانید.

 استفاده از مختل‌کننده جی‌پی‌اس یا ضد ردیاب‌ها

دستگاه ضد ردیاب یک تراشه کوچک GPS است که در قسمت فندکی ماشین جا ساز می‌شود. این دستگاه با ارسال پارازیت‌های متراکم و پشت سر هم در ارسال اطلاعات به ماهواره‌های  GPS اختلال ایجاد می‌کند و باعث بروز مشکلات می‌شود. اگر سارقین خودرو با علم به اینکه خودروها به ردیاب مجهز هستند دست به سرقت بزنند با استفاده از ضد ردیاب‌ها موقعیت خود را از دست پلیس و صاحب خودرو سرقت شده حفظ می‌کنند.

از کار افتادن باتری و منبع تغذیه و کارنکردن ردیاب

در حالت کلی مدت‌زمان نگهداری شارژ ردیاب‌هایی که از باتری ماشین تغذیه نمی‌کنند مثل ردیاب ماشین  و دزدگیر ماهواره‌ای خودرو بین یک هفته تا شش ماه است. به همین دلیل نیازی به نگرانی در خصوص خالی کردن باتری وجود ندارد اما با این‌ وجود خالی شدن باتری و یا از کار افتادن باتری به هر دلیلی می‌تواند موجب عدم عملکرد ردیاب شود.

اختلال در آنتن دهی سیم‌کارت شبکه، مسئله‌سازترین مشکل ردیاب‌ها

عملکرد ردیاب خودرو به‌وسیله یک سیم‌کارت با شبکه‌ی مخابراتی شکل می‌گیرد و داده‌ها را برای صاحبان ردیاب‌ها ارسال می‌کند. اگر آنتن‌دهی سیم‌کارت‌ها با اختلال شبکه روبه‌رو شود درنتیجه بر عملکرد ردیاب هم تأثیرگذار خواهد بود و فرآیند مسیریابی تا هنگام رفع مشکلات شبکه حل نخواهد شد. البته بسیاری از ردیاب‌ها قابلیت ردیابی آفلاین را دارند و در صورتی‌که اختلالی در آنتن‌دهی به وجود آید، این ردیاب‌های آفلاین به فعالیت خود ادامه می‌دهند و داده‌ها را جمع‌آوری و در حافظه داخلی ذخیره می‌کنند. هنگامی‌که آنتن‌دهی سیمکارت مشکلش حل شد به حالت آنلاین درآمده و داده‌ها را برای کاربر ارسال می‌کند .

اتکا بیش‌ از اندازه رانندگان به ردیاب

یکی دیگر از مشکلات ردیاب خودرو، این است که رانندگان به‌طور کامل از نظر حفظ ایمنی خودروی خود به ردیاب متکی می‌شوند. همین موضوع موجب می‌شود تا از قفل فرمان، قفل پدال و دزدگیر خودرو استفاده نکنند. این درست است که ردیاب خودرو، می‌تواند حتی پس از به‌سرعت رفتن خودرو، به ردیابی کردن ادامه دهد و در پیدا کردن و بازگرداندن خودرو کمک کند اما دردسرهای پس از به سرقت بردن خودرو پیگیری‌های امنیتی با پلیس برای پس گرفتن خودروی دزدیده‌ شده نیز داستان طولانی و دردسر‌سازی پیش روی شما است. از این‌رو باید در کنار ردیاب خودرو از سایر سیستم‌های ضد سرقت نیز بهره ببرید تا بتوانید امنیت خود را به بالاترین سطح برسانید.

ردیاب‌های خودرو گاهی بعد از نصب از کار می‌افتند!

ردیاب خودرو یکی از بهترین ابزارهای امنیتی برای خودرو به‌حساب می‌آید. اما ردیاب خودرو، علی‌رغم مزایای متعددی که در اختیار رانندگان و مالکان خودرو قرار می‌دهد، ممکن است مانند بسیاری از دستگاه‌های الکترونیکی ، مستعد مشکلاتی باشد. علاوه بر درست طی کردن مراحل نصب، برای جلوگیری از خرابی زودهنگام ردیاب‌های ماشین لازم است در مورد نگهداری از ردیاب نیز نکاتی را در نظر بگیرید:

  • ردیاب را از مکان‌هایی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرد یا مکان‌هایی که می‌توانند بسیار گرم یا سرد شوند، دور نگه‌دارید. دمای شدیدی بر سخت‌افزار دستگاه ردیاب ماشین تأثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث خرابی آن شود.
  • باید جانب احتیاط را برای ردیاب خودرو داشته باشید. سعی نکنید آن را بیش‌ از حد یا خیلی تهاجمی تکان دهید؛ زیرا این کار می‌تواند بر اتصالات ردیاب تأثیر بگذارد.

درست است که اغلب ردیاب‌های خودرو، در برابر آب، گردوغبار، بادوام و مقاوم هستند، اما همچنان باید جوانب احتیاط را رعایت کنید و حواستان باشد که در معرض گرد، غبار و مایعات ازجمله روغن و آب قرار نگیرند. چنانچه چنین اتفاقی رخ بهتر است، هرچند وقت یک‌بار دستگاه را تمیز کنید.

کلام آخر

با توجه به مقاله‌ی بالا برخی از مسائل و مشکلات ردیاب خودرو و راه‌حل‌های کاربردی جهت جلوگیری از این مشکلات را بررسی کردیم. در کل، با وجود مزایای بسیار ردیاب‌های خودرو، شناخت دقیق از مسائل و چالش‌های آنها اهمیت دارد تا بتوان بهترین استفاده را از این فناوری بهره برد و مسائل پیش‌آمده را بهینه‌سازی کرد. اگر هنوز شناخت کافی از عملکرد ردیاب‌های خودرو ندارید می‌‌توانید مقاله‌ی انواع ردیاب خودرو با عملکرد آنلاین و آفلاین چیست؟ را مطالعه کنید.

دیدگاهی در مورد “مسائل و مشکلات ردیاب خودرو + راه‌حل‌های کاربردی

  1. رزلانسری گفت:

    ردیابم دو روزه قرمز شده و میزنه فاقد اینترنت در حالیکه بقیه سایتهای گوشیم اینترنت داره و فقط ردیاب نداره دلیل و راهکارشو بگید ردیاب جی تی 900

    1. محمدعرفان عسگرزاده گفت:

      سلام وقت بخیر، بایستی سیمکارتی که درون ردیاب هست را شارژ بکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *