دوربین مداربسته

هر آنچه که باید درمورد حافظه دوربین مداربسته بدانید.

هر آنچه که باید درمورد حافظه دوربین مداربسته بدانید. - وبرا

دوربین‌های مداربسته یکی از انواع تجهیزات امنیتی برای جلوگیری از ورود سارق و یا هر نوع خسارت به منزل و یا فروشگاه هستند، از همین رو بسیاری از خریداران دوربین مداربسته از ما درمورد حافظه دوربین می‌پرسند و رایج ترین سوالات نیز به شرح ذیل است: 

 • چه مقدار حافظه برای مجتمع مسکونی کافیست؟
 • نهایت حافظه دوربین مدار بسته چقدر است؟
 • مدت زمان حافظه دوربین مدار بسته بانک ها باید چقدر باشد؟
 • محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته چگونه انجام می‌شود؟
 • حافظه دوربین مدار بسته تا چند روز فیلم نگه میدارد؟
 • حافظه دوربین مدار بسته کجاست؟

حال در ادامه قصد داریم که به این سوالات به صورت کامل پاسخ دهیم زیرا دوربین‌ها در مکان‌هایی نصب می‌شوند که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و بسیار ضروری است  که این فیلم‌ها تا چه میزان بر روی حافظه دوربین نگهداری و حفظ می‌شوند. حال اگر در مورد بهترین محل نصب دوربین مداربسته اطلاعات کافی ندارید توصیه می‌شود لینک فوق را مطالعه کنید. حال در ابتدا بهتر است با حافظه دوربین مداربسته به صورت مختصر آشنا شوید. 

حافظه دوربین مداربسته در واقع فضایی است که فیلم و تصاویر ضبط شده توسط دوربین بر روی آن ذخیره می‌شود و معمولا به صورت کارت حافظه یا دیسک سخت می‌باشد.

حافظه دوربین مداربسته کجاست؟

احتمالا یکی از سوالاتی که بسیار کنجکاوتان کرده است، این است که حافظه دوربین مدار بسته کجاست؟ در واقع حافظه دوربین مداربسته یا همان هارد بر روی یک دستگاه مجزا به نام دستگاه ضبط DVR و یا NVR قرار می گیرد، حال شما بایستی دستگاه ضبط و هارد دیسک را به صورت مجزا خرید نمایید. حال برای اینکه متوجه شوید هارد را بایستی کجا قرار دهید می‌توانید به دو روش زیر عمل کنید:

 • مطالعه بروشور داخل دستگاه: اغلب دستگاه‌ها، بروشور آموزش قراردادن هارد را دارند، حال شما می‌توانید با مطالعه بروشور به راحتی حافظه را درون دستگاه قرار دهید.
 • بررسی دستگاه: اغلب راه اول جوابگو است اما اگر درون جعبه بروشور آموزش نصب نبود می‌توانید قطعات دستگاه را بررسی کنید و مکان قراردادن هارد را پیدا کنید. حال در این جهت توصیه می‌شود به تکنسین و نصاب مجرب مراجعه نمایید.  

حافظه دوربین مدار بسته تا چند روز فیلم نگه میدارد؟

از دیگر موارد مهم که در دوربین‌های مداربسته بسیار مهم است میزان نگهداری فیلم‌ها در حافظه می‌باشد، از همین جهت یکی از سوالات رایجی که اغلب از مشتریان از ما می پرسند و ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد این است که حافظه دوربین مدار بسته تا چند روز فیلم نگه میدارد؟

حافظه دوربین مدار بسته تا چند روز فیلم نگه میدارد؟

حال در جواب این سؤال بایستی گفت که میزان نگهداری فیلم‌ در دوربین‌های مداربسته به عوامل متعددی نظیر رزولوشن و کیفیت فیلم، نرخ فریم، فشرده‌ سازی و اندازه هارد دیسک یا کارت حافظه بستگی دارد اما به طور معمول تا 90 روز می‌توانید تصاویر و فیلم‌ها را نگهداری کتید. حال ممکن است این سؤال در ذهنتان نقش بسته باشد که چگونه می‌توانیم میزان ظرفیت دوربین مداربسته را افزایش دهیم، که در ادامه تمامی آن‌ها را بررسی کنیم.

راه‌های افزایش بالا بردن ظرفیت دوربین مداربسته

با توجه به صحبت‌های قبل مسلما کنجکاو شده‌اید که بدانید چگونه می‌توان ظرفیت دوربین‌های مداربسته را افزایش داد، ما در ادامه چندین راه به شما پیشنهاد خواهیم کرد که عبارتند از:

انتخاب صحیح تعداد دوربین‌های مداربسته

اولین راهی که به شما پیشنهاد می‌کنیم انتخاب مناسب تعداد دوربین‌های مداربسته است زیرا هر چه تعداد دوربین‌ها بیشتر باشد به حافظه‌ی بیشتری جهت ذخیره‌سازی اطلاعات نیاز است. ، حال شما در وبرا می‌توانید به بخش دوربین‌های مداربسته مراجعه کنید و به بهترین شکل محیط خود را تحت نظارت داشته باشید. 

پکیج مداربسته بی سیم چهارتایی میکروفون دار

پکیج مداربسته بی سیم چهارتایی میکروفون دار

یکی از انواع دوربین‌های مداربسته که ما به شما پیشنهاد می‌کنیم، دوربین‌های بی سیم هستند، این مدل دوربین با داشتن IP66 مناسب تمامی مکان‌ها است. دوربین‌های موجود در این پکیج با امکانات بسیار به شما کمک خواهد کرد تا امنیت محیطتان را به بهترین شکل فراهم کنید. حال ویژگی‌های این پکیج عبارتند از:

 • دید در شب
 • لنز با کیفیت
 • مقاوم در برابر گرد و غبار و رطوبت
 • عدم نیاز به سیم کشی

فعال کردن حالت سنسور حرکتی(motion detection)

اغلب دوربین‌های مداربسته به صورت خودکار دائم ضبط می‌کنند، حال برای آنکه حافظه دوربین دیرتر پر شود بهتر است روی حالت motion detection آن را قرار دهید تا تنها در زمانی ضبط نماید که حرکت مشکوکی را حس می‌کند. در این حالت دیگر حافظه دوربین شما با تصاویر بلا استفاده پر نخواهد شد. 

Back Up گرفتن از حافظه دوربین مدار بسته

از دیگر راه‌هایی که می‌توانید مدت زمان ذخیره‌سازی حافظه دوربین مداربسته را افزایش دهید این است که به صورت مرتب از حافظه دوربین  بک آپ گرفته و آن‌ها را به کامپیوتر و انواع دستگاه‌های دیجیتالی منتقل کنید تا علاوه بر خالی شدن حافظه دستگاه فیلم‌ها را نیز نگهداری کنید. 

حذف صدا

اگر قصد نصب دوربین مداربسته را دارید بایستی بدانید که برخی از اماکن نیازی به داشتن صدا ندارند که از جمله آن‌ها می‌توان به پارکینگ اشاره کرد. حال برای این اماکن راه حل بهتر استفاده از دوربین‌های بدون قابلیت ضبط صدا است که به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید مدت زمان بیشنتری از حافظه دوربین مداربسته استفاده نمایید.

استفاده از کارت ‌های حافظه SD با ظرفیت بالا

اگر دستگاه ضبط شما قابلیت اضافه کردن کارت حافظه را دارد توصیه می‌شود با توجه به نیازتان حافظه و یا هارد انتخاب نمایید، زیرا هر چه ظرفیت کارت حافظه شما بالاتر باشد میزان زمان بیشتری می‌توانید فیلم‌ها را بر روی دستگاه نگهداری کنید. 

تنظیمات رزولوشن دوربین

دیگر موردی که برای بالا بردن ظرفیت دوربین مداربسته به شما پیشنهاد می‌کنیم تنظیمات رزولویشن دوربین است، حال هر چه رزولویشن دوربین بالاتر باشد قاعدتا نیاز به فضای بیشتری دارد، در مکان‌هایی که چندا نیازی به رزولویشن بالا نیست توصیه می‌شود رزولویشن دستگاه را کم کرده تا میزان فضای کمتری را اشغال کند. 

نهایت حافظه دوربین مدار بسته چقدر است؟

ظرفیت کارت‌های بین چند گیگ تا چند ترابایت متغیر اند، به طور مثال می‌توان به انواع 500 مگابایت، 1 ترابایت، دو تا ترابایت و چهار ترابایت اشاره کرد، حال شما بایستی برای انتخاب در وهله اول تعداد دوربین‌هایتان را در نظر بگیرید و سپس نیازتان را بررسی کنید. البته برخی از دستگاه‌های ضبط دارای حافظه است ولی کفایت نکرده و شما به حافظه خارجی نیازمندید.

چه مقدار حافظه برای مجتمع مسکونی کافیست؟

یکی از مکان‌هایی که نیازمند دوربین مداربسته مجتمع‌های مسکونی می‌باشند، حال نمی‌توان ظرفیت مشخصی برای حافظه مجتمع‌های مسکونی اعلام کرد و بایستی افراد به نیازشان، تعداد دوربین‌های موردنیاز دقت کنند، حال به طور متوسط یک ساختمان با احتساب لابی، راه پله، در ورودی، پارکینگ و غیره به 10 الی 20 عدد دوربین مداربسته نیاز دارد و برای این تعداد دوربین بهتر است که از حافظه‌های 2 ترابایتی استفاده شود. این حافظه به شما این امکان را می‌دهد که تا یک هفته بتوانید  فیلم و تصویر ضبط کنید. 

مدت زمان حافظه دوربین مدار بسته بانکها باید چقدر باشد؟

یکی از مکان‌هایی که اغلب سارقین برای سرقت در کمین آن‌ها هستند بانک‌ها می‌باشند و به همین علت بایستی فیلم‌ها مدت بیشتری در حافظه دوربین نگهداری شوند و طبق استاندارد بانکداری‌بانک‌ها تا شش ماه می‌توانند فیلم‌های دوربین مداربسته را نگهداری کنند.

محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته چگونه انجام می‌شود؟

حال اگر نیاز به محاسبه دقیق داشتید با استفاده از روشی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم به راحتی می‌توانید این مدت را به دست آورید.

فرمول محاسبه مدت نگهداری فیلم دوربین = ((cam_bitrate/8) * 3600 * 24 * Qty_cam * Qty_days) /1G

Storage = مقدار فضای در GB (گیگابایت)
cam_bitrate = پهنای باند دوربین
۸ = برای تبدیل از بیت به Bytes
۳۶۰۰ = برای تبدیل از ثانیه انجام ساعت
۲۴ = برای تبدیل از ساعت به روز
Qty_cam = تعداد کل دوربین ها
Qty_days = تعداد روزها
۱G = تقسیم ۱ گیگ (۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰) برای تبدیل از KB به GB
به عنوان مثال:

در صورتی که ۱۰ عدد دوربین مداربسته با بیت ریت ۲۰۴۸kbps دارید و نیاز به ۳۰ روز ذخیره‌سازی دارید:

۲/۰۴۸/۰۰۰× ۸ ×۳۶۰۰ ×۲۴ ×۱۰ ×۳۰=ذخیره‌سازی

میزان فضای ذخیره‌سازی 10 عدد دوربین = 6.35 TB

کلام آخر

جهت عملکرد مناسب دوربین مداربسته توصیه می‌شود حتما به حافظه مورد نیازتان برای ذخیره سازی دقت کنید، ما در این مقاله سعی کردیم هر آنچه که باید درمورد حافظه دوربین مداربسته بدانید را بررسی کنیم، حال اگر به این موضوع دقت نکنید ممکن است در اینده‌ با چالش‌های متعددی برای ذخیره سازی و کمبود حافظه مواجه شوید، حال جهت هرگونه مشاوره می‌توانید با شماره 09381700777 در تماس باشید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *