دزدگیر

تاریخچه دزدگیر ماشین

 دزدگیر ماشین یک وسیله الکترونیکی است که در یک وسیله نقلیه نصب می‌شود تا از سرقت خودوسیله نقلیه و محتویات خودرو, یا هر دو جلوگیری کند.حال در این مقاله به تاریخچه دزدگیر ماشین می پردازیم.

دزدگیر خودرو با انتشار صدایی با حجم بالا (اغلب آژیر نصب شده در وسیله نقلیه،بوق خود وسیله نقلیه یا ترکیبی از این موارد)، زمانی که شرایط لازم برای فعال کردن آن برآورده می‌شود،

 کار می‌کند. چنین آلارم هایی همچنین ممکن است باعث چشمک زدن چراغ‌های جلوی خودرو شوند، ممکن است از طریق سیستم پیجینگ صاحب خودرو را از حادثه مطلع کنند و ممکن است یک یا چند مدار الکتریکی لازم برای روشن شدن خودرو را قطع کنند. اگرچه خرید و نصب دزدگیر خودرو  ارزان است، اما اثربخشی چنین وسایلی در جلوگیری از سرقت یا سرقت وسیله نقلیه زمانی که تنها اثر آن‌ها انتشار صدا است ناچیز به نظر می‌رسد.

تقریباً هر اتومبیل جدید دارای دزدگیر اتومبیل است و برخی از آن‌ها دارای سیستم‌های بسیار شیکی هستند. با این حال، دزدگیر ماشین باید در مقطعی اختراع می‌شد و بسیاری از زمان ظهور آن بی‌اطلاع هستند.

باکمال تعجب، دزدگیر ماشین نسبتاً دیر به صحنه آمد!. در واقع، خودروها قبل از اینکه به دزدگیر مجهز شوند، مدت‌زمان زیادی بدون حفاظت بودند.

 فکر می‌کنید چطور؟ و چه زمانی دزدگیر خودرو اختراع شد؟

اگر می‌خواهید بدانید، دزدگیر خودرو چه زمانی اختراع شد؟ اولین سرقت ثبت شده خودرو در سال 1896 در پاریس، فرانسه اتفاق افتاد، زمانی که یک مکانیک یک پژو را از بارون دو زویلن، بنیان‌گذار باشگاه اتومبیل فرانسه دزدید. در حالی که خودرو در نهایت پیدا شد و دزد دستگیر شد، مجموعه‌ای از نوآوری‌ها را ارائه کرد که باعث می‌شد خودروهای ما ضد سرقت‌تر شوند.

اولین فناوری ضد سرقت

فرمان قابل جابجایی به عنوان اولین فناوری ضد سرقت در خودروها ذکر شده است که توسط Leach Automobile در سال 1900 توسعه یافت. ایده این بود که راننده پس از رانندگی فرمان را جدا کرده و با خود حمل کند تا از دزدیده شدن ماشین جلوگیری کنند.و اما ظاهراً اولین دزدگیر اتومبیل توسط یک زندانی از دنور در سال 1913 اختراع شد.

دزدگیر بسیار متفاوت از آلارم‌های مدرن بود، زیرا باید به صورت دستی مسلح می‌شد و به میل‌لنگ موتور متصل می‌شد. و زمانی که شخصی می‌خواست موتور را بچرخاند فعال می‌شد با این حال، این طرح دزدگیر ساده هرگز تولید انبوه نشد. در سال 1916، مجله Popular Science Monthly گزارش داد که یک مخترع در حال توسعه یک سیستم هشدار بی‌سیم است یا راه‌اندازی از راه دور بود که در صورت دستکاری سیستم جرقه‌زنی خودرو،صدای دزدگیر بلند می‌شد و یا زنگ هشدار به لرزه در می‌آمد.با این حال اولین دزدگیر پس از فروش خودرو به تولید انبوه در سال 1954 توسط ویکتور هلمن به ثبت رسید.

فناوری دستگاه دزدگیر

دستگاه دزدگیر در جعبه دستکش خودرو قرار می‌گرفت و سیم‌هایی به کاپوت، صندوق‌عقب و درها می‌رفت، که همگی به یک سوئیچ متصل هستند. اگر قسمتی از خودرو بدون غیرفعال کردن کلید اصلی باز شود و یا  در جایی در بیرون از خودرو قرار گیرد، زنگ هشدار به صدا در می‌آمد.ورود بدون کلید برای اولین بار توسط فورد در سال 1980 در مدل‌های منتخب معرفی شد. و برای باز کردن قفل ماشین،راننده باید یک کد 5 رقمی را روی صفحه کلیدی که بالای درب سمت راننده قرار داشت ، وارد کند.تا بتوان از ماشین استفاده کرد.

دزدگیر خودرو از چه زمانی رایج شد؟

اولین دزدگیر اتومبیل بیش از 100 سال پیش ساخته شد و کاملاً شبیه به دزدگیرهایی است که امروزه استفاده می‌شود. با این حال، دزدگیرهای ماشین برخی از ویژگی‌های پیشرفته‌ای را که سایر آلارم ها در حال حاضر دارند، را نداشتند. این آلارم دزدگیرها تا دهه 60 یا 70 به طور کامل گسترده نشدند. در این دوره، احتمال اینکه مردم با زنگ هشدار به سمت ماشین هجوم بیاورند، بسیار بیشتر بود، اما امروزه کمتر رایج بود.

اوایل، دزدگیر خودروها جدید بودند و به همین دلیل مردم اغلب از آن‌ها کاملاً مبهوت می‌شدند.و دزدها هم نمی‌دانستند چگونه با این دزدگیرها کار کنند. با این حال، با گذشت زمان،مردم به صدای آلارم دزدگیرها عادت کردند و اکنون تا حد زیادی آن‌ها را نادیده می‌گیرند.با این حال اختراع دزدگیرها در سال‌های اخیر پیشرفت و تحولات بسیاری داشته است. و امروزه با پیشرفت‌های تکنولوژی ،دزدگیرها تغییرات زیادی داشتند و هوشمندتر شده‌اند. به شکلی که نیاز به استفاده از سیستم‌های امنیتی در هر زمان و مکان حس شده است.

سیستم ضد سرقت

امروزه سیستم ضد سرقت پیشرفته‌تر ،از یک دزدگیر ساده مانند ردیاب‌های خودرو و یا GPS هستند که در امنیت بهتر و کامل‌تر هستند و به ما در جهت حفظ وسیله نقلیه کمک می‌کند. حال در زیر به توضیحاتی در این رابطه توجه کنید.

آشنایی با دستگاه‌های ردیاب خودرو یا GPS جدیدترین پیشرفت در فناوری ضد سرقت خودرو، دستگاه‌های ردیاب است. از زمانی که GPS عمومی ‌شد، ردیاب‌های شخصی و ردیاب‌های خودرو یک دارایی ارزشمند برای مشاغل و افراد عادی بوده‌اند.

در حالی که فناوری ردیاب‌ها به سازندگان اجازه می‌دهد تا خودروها را ضد سرقت‌تر کنند، صرف‌نظر از اینکه فکر می‌کنید خودروی شما تا چه حد ایمن است، ضروری است که مراقب باشید و برای محافظت از خودروی‌تان  در برابر سرقت تمام اقدامات احتیاطی را انجام دهید. ردیاب جی‌پی‌اس تنها وسیله‌ای است که می‌تواند موقعیت مکانی خودروی شما را پس از دزدیده شدن به شما نشان دهد.این سیستم ردیاب GPS گزینه مورد تقاضا برای خودروهای آخرین نسل می‌باشند.زیرا در صورت سرقت احتمالی، امکان بازگشت خودرو را آسان‌تر می‌کند.

و با توسعه سیستم GPS و انتقال بی‌سیم اطلاعات بین خودرو و صاحب خودرو یا کاربر آن ، که کنترل از راه دور را فراهم می‌کند و هم با داشتن سیستم هشدار میکروفون به کاربر اجازه می‌دهد هر لحظه صدای درون کابین خودرو را از طریق تلفن هوشمند بشنود و در صورت تمایل ارتباط دوطرفه ایجاد شود و در هنگام سرقت خودرو و یا انحراف از مسیر توسط راننده،مالک خودرو بتواند از راه دور توسط اپلیکیشن موبایل و یا کامپیوتر ماشین را از ادامه مسیر متوقف کند.

سیستم دزدگیر راه درازی را طی کرده که به این مرحله دارای ویژگی‌های بهتر و محافظت شده از وسیله نقلیه را فراهم می‌نماید سیستم‌های ردیاب و GPSها امروزه همان طور که افراد به خرید ماشین احتیاج دارند و جز الزامات شده ،محافظت از ماشین و وسیله نقلیه هم به همان اندازه مهم است.

خرید دزدگیر خودرو

اگر شما قصد خرید دزدگیر خودرو  را دارید بهتر است که خرید خود را از فروشگاه معتبر وبرا انجام دهید تا دو اصل کیفیت بالا و قیمت مناسب را در خرید خود داشته باشید.

گردآورنده: ریحانه نصر اصفهانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *