دوربین مداربسته

فاکتورهای محافظت از دوربین‌های مداربسته

فاکتورهای محافظت از دوربین‌های مداربسته

دوربین‌های مداربسته مانند دیگر تجهیزات الکترونیکی در برابر ضربه و مشکلاتی که در عوامل محیطی مانند  صاعقه و مواردی که اختلالی در جریان برق و … به سیستم دوربین‌های مداربسته‌ای ایجاد می‌کند آسیب‌پذیر است .دوربین‌های مداربسته از مهم‌ترین سیستم‌هایی هستند که نقش بازدارنده در وقوع جرم و حوادث را دارند و به نوعی محافظت از اموال  و جان ما را بر عهده دارند .حال در این مقاله  به فاکتورهای محافظت از دوربین‌های مداربسته اشاره می شود .

1- محل قرار گرفتن دوربین

نکته مهم در نگهداری دوربین مداربسته ،توجه به محل نصب دوربین است.دوربینی را برای مکان  مورد نظر انتخاب کنید که با شرایط محل شما سازگار باشد به طور مثال اگر در مکانی می‌خواهید دوربین مداربسته را نصب کنید که در معرض گرد و غبار و برف و باران قرار خواهد گرفت نیاز به دوربینی دارید که بتواند با این شرایط سازگار باشد و آسیب نبیند.

2- جلوگیری از زنگ‌ زدگی دوربین مداربسته

سعی کنید در مدت های کوتاهی و در زمان‌های مشخصی به دوربین مداربسته سر بزنید تا دوربین مداربسته دچار زنگ‌زدگی  نشود و به بقیه تجهیزات ایمنی آسیب نرساند

3- بررسی حافظه هارد دیسک

وظیفه هارد دیسک ،ثبت و ذخیره اطلاعات و تصاویر دوربین مداربسته می‌باشد. بنابراین هارد دیسک از اصلی‌ترین اجزای سیستم مداربسته می‌باشد که نیاز به حفاظت بالایی دارد.حال توصیه می‌شود که ضبط هارد را بر روی تصاویر در مدت‌زمان مورد نظر ذخیره شود و پس از اینکه فضای هارد پر شد،اطلاعات قبلی به تدریج پاک و اطلاعات جدید جایگزین شود.

4- لنز دوربین مداربسته

نگهداری از دوربین مداربسته کار سختی نیست ،فقط باید به صورت برنامه‌ریزی شده برخی از قطعات دوربین مداربسته را بررسی کنید تا از سالم بودن آم ها اطمینان به دست آورید.یکی از قطعه‌های دوربین مداربسته لنز می‌باشد که عواملی مانند باران و گرد و خاک ممکن است لنز را کثیف کند و مانعی برای وضوح دید به وجود آورد .

5- نصب درست کابل دوربین‌های مداربسته

به علت اینکه اتصال دوربین‌های مداربسته اهمیت زیادی دارد . باید کابل‌های دوربین مداربسته را به صورت دوره‌ای بررسی گردد و آن را کنترل نمایید. از جمله کابل‌هایی که به مانیتور و دوربین مداربسته متصل است را چک کنید و اگر کابل‌های  خراب در دوربین مداربسته است تعمیر کنید و از ایجاد آسیب به سایر اتصالات دوربین مداربسته جلوگیری به عمل آورید.

6- حفاظت از دوربین مداربسته در مقابل رعد و برق

دوربین مداربسته و رعد و برق هیچ‌گاه با هم سازگاری ندارند. نه تنها دوربین مداربسته نصب شده در محیط بیرون ساختمان در اثر رعد و برق دچار آسیب می‌شود، بلکه رعد و برق می‌تواند منجر به نوسان ولتاژ شود. در این حالت ممکن است، آسیب‌های جدی برای دوربین‌های مداربسته  و دستگاه ذخیره ساز رخ دهد.

7- محافظت در برابر نوسانات ولتاژ

کارشناسان توصیه می‌کنند از یک محافظ در برابر نوسانات ولتاژ استفاده نمایید. ، دستگاه DVR و یا NVR، در مقابل نوسانات برق است. اگر ولتاژ بالاتر از استاندارد 12 ولت و یا ولتاژ تعیین شده باشد؛ محافظ، خروجی برق را از DVR دور کرده و به سمت ارت هدایت می‌کند. این محافظ‌ها به آسانی در دسترس قرار دارند و به راحتی می‌توان تهیه نمود.

 8- دوربین مداربسته در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد

دوربین مداربسته طولانی مدرت در معرض نور خورشید قرار نگیرد زیرا  می‌تواند عملکرد دوربین مداربسته  را تحت تأثیر قرار دهد. درخشندگی زیاد ممکن است بر کیفیت تصویر تداخل ایجاد کند. علاوه بر آن قرار گرفتن دوربین‌های مداربسته در معرض نور زیاد، می‌تواند حسگرهای تصویر دوربین مداربسته  را مختل کند.

برای جلوگیری از این امر، توصیه می‌کنیم دوربین‌های بیرونی را در مناطق سایه‌دار، مانند زیر لبه‌های دیوار یا سایر برآمدگی‌ها نصب کنید.

9- محافظت از دوربین مداربسته در برابر طوفان و بادهای شدید

زمانی که دوربین مداربسته را بیرون از محیط خانه نصب می‌کنید باید دوربین را در یک جای محکم قرار دهید. نصب دوربین در یک مکان مناسب می‌تواند از خرابی‌های احتمالی جلوگیری کند. در هنگام طوفان و بادهای شدید  ممکن است محل نصب دوربین جابه‌جا شود یا دوربین به زمین برخورد کند. برای محافظت از دوربین مداربسته خود می‌توانید دوربین را در یک محفظه ایمن و محکم قرار دهید.

10-عدم نصب دوربین مداربسته بر روی فلز

احتمال این که رعد و برق به ساختمان شما برخورد کند، از احتمال این که به خود دوربین مداربسته برخورد کند، بیشتر است. اگر دوربین مداربسته شما بر روی فلز نصب باشد در صورت اصابت رعد و برق به ساختمان، می‌تواند از طریق فلز که هادی جریان الکتریکی است، موجب آسیب به دوربین شود. توصیه می‌کنیم برای حفاظت از دوربین مداربسته، آن را بر فلز نصب نکنید تا عایقی بین ساختمان و دوربین مداربسته وجود داشته باشد.

خرید دوربین مداربسته

اگر شما قصد خرید دوربین مداربسته را داریدو به دنبال قیمت مناسب و  همچنین کیفیت بالا محصول هستید

بهتر است خرید خودرا از فروشگاه معتبر وبرا انجام دهید 

ترجمه و گردآورنده: خانم ریحانه نصراصفهانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *