دوربین مداربسته

تفاوت دوربین تحت شبکه و آنالوگ

تفاوت دوربین تحت شبکه و آنالوگ | فروشگاه وبرا

احتمالا در هنگام خرید دوربین مداربسته، واژه دوربین مداربسته تحت شبکه و دوربین مداربسته آنالوگ را بسیار از زبان فروشندگان شنیده باشید و این سوال در ذهنتان پیش بیاید که تفاوت دوربین آنالوگ و تحت شبکه چیست؟ 

به طور کلی دوربین‌ها به دو دسته تحت شبکه و آنالوگ تقسیم می‌شوند که در ادامه به صورت مفصل هریک را بررسی می‌کنیم. این دو دوربین در ویژگی تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر و شما بایستی در این مورد قبل از خرید اطلاعات لازم را کسب کنید تا در هنگام بهترین نوع دوربین مداربسته متناسب با نیازتان تهیه کنید. در ابتدا به سوالات رایج عزیزان پاسخ می‌دهیم که عبارتند از: 

 • دوربین تحت شبکه و آنالوگ چه تفاوتی با هم دارند؟
 • دوربین‌های تحت شبکه در چند نوع وجود دارند؟
 • کیفیت تصویر دوربین آنالوگ بهتر است یا تحت شبکه؟

در پایان نیز قصد داریم تا چند مدل از دوربین آنالوگ و تحت شبکه که کیفیت خوبی دارند را به شما معرفی کنیم. همراه ما باشید.

انواع دوربین مداربسته

دوربین‌های مداربسته در دو نوع دوربین آنالوگ و تحت شبکه در بازار موجود است، اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش بیاید که این است که دوربین تحت شبکه چیست؟ دوربین آنالوگ چه نوع دوربینی است؟ حال در ادامه قصد داریم این دو مدل دوربین را به طور کامل بررسی کنیم. 

دوربین تحت شبکه 

دوربین‌های تحت شبکه(IP camera) نوعی از دوربین هستند که با استفاده از پروتکل شبکه اطلاعات را انتقال می‌دهند، با استفاده از این مدل دوربین در هر جای دنیا که هستید می‌توانید شرایط را کنترل کنید. این مدل دوربین مداربسته اولین بار توسط شرکت AXIS در سال ۱۹۹۶ معرفی و به بازار عرضه شد.

به گفته ویکی پدیا 

دوربین مداربسته شبکه در واقع نوعی کامپیوتر کوچک نیز محسوب می‌شوند. این دوربین‌ها پس از دریافت اطلاعات تصاویر از حسگر آن‌ها را به اطلاعات دیجیتال تبدیل کرده و مطابق پروتکل‌های شبکه به شبکه می فرستند. وجود قسمت‌های تبدیل‌کننده در این دوربین‌ها باعث افزایش پیچیدگی و هزینه‌های آن‌ها شده‌ است.

دوربین تحت شبکه 

دوربین مداربسته آنالوگ

دوربین‌های مداربسته آنالوگ همانطور که از نامشان پیداست با امواج آنالوگ کار می‌کنند. این مدل دوربین‌ها، تقریبا قدیمی‌ترین مدل دوربین هستند و به این صورت کار می‌کنند که تصاویر را جهت تبدیل به فرمت دیجیتال در یک ضبط کننده دیجیتالی ثبت می‌کند. این مدل دوربین مجهز به سنسور CCD است که نصاویر را برای پردازش به فرم دیجیتالی تبدیل می کند، سپس آن را برای ارسال به فرمت آنالوگ برمی‌گرداند. حال برخی از مزایای دوربین آنالوگ عبارتند از:

 • هزینه پایین
 • نصب آسان
 • پهنای باند کم

دوربین تحت شبکه و دوربین آنالوگ چه تفاوتی با هم دارند؟

شاید سوالی که با توجه به صحبت‌های بالا ذهنتان را درگیر کرده است، این است که تفاوت دوربین مداربسته تحت شبکه و آنالوگ چیست؟ مهمترین تفاوتی دوربین‌های تحت شبکه یا به عبارتی دوربین‌های IP با دوربین‌های آنالوگ نوع سیگنال ارسالی است. اما این تنها تفاوت این دو دوربین نیست و دیگر تفاوت‌ها  را در ادامه بررسی می‌کنیم.

دوربین مداربسته آنالوگ چیست؟

 1. امنیت: در دوربین‌های تحت شبکه بیشتر از دوربین‌های آنالوگ است، زیرا در دوربین‌های آنالوگ تصاویر بر روی DVRضبط شده و سارقین می‌توانند دوربین به همراه دستگاه ضبط صدا به سرقت ببرند، اما در دوربین‌های تحت شبکه چنین چیزی غیر ممکن است. همچنین دستگاه‌های آنالوگ بر خلاف تحت شبکه کدینک پیچیده‌ای ندارند به همین علت توسط هکرها به راحتی هک می‌شوند.
 2. نصب: برای نصب دوربین‌های آنالوگ به تحت زیادی سیم احتیاج داریم مثلا برای انتقال تصویر یا انتقال زوم باید سیم جداگانه به کار گرفته شود. این در حالیست که برای نصب دوربن تحت شبکه برای انجام تمامی کارها سیم کشی یکبار انجام می‌گیرد. اما با این وجود نصب دستگاه ضبط DVR بسیار آسان تر ازدستگاه ضبط  NVR  است.
 3. دستگاه مرکزی ضبط تصاویر: دوربین مداربسته آنالوگ برای ضبط نیاز دستگاه DVR جداگانه می‌باشد این در حالیست که دوربین تحت شبکه به وسیله ی شبکه به دستگاه NVR متصل می‌شوند.
 4. قیمت: با توجه به امکانات بیشتر دوربین‌های تحت شبکه، بالطبع قیمت این مدل دوربین نسبت به دوربین مداربسته‌ی آنالوگ بیشتر است. 

کیفیت تصویر در دوربین تحت شبکه بیشتر است یا آنالوگ؟

 حال یکی از سوالاتی که قبل از خرید مشتریان بسیار می‌پرسند این است که کیفیت تصویر در دوربین تحت شبکه بیشتر است یا آنالوگ؟ در جواب این سوال بایستی گفت که دوربین‌های تحت شبکه نسبت به دوربین‌های آنالوگ از کیفیت تصویر و کیفیت زوم بهتر برخوردار است، حال دوربینIP  نسبت به دوربین‌های آنالوگ از تراکم پیکسلی 6 تا 20 برابری برخوردارند. حال رزولوشن در دوربین‌های آنالوگ برابر 720×480 پیکسل در هر اینچ بوده اما دوربین‌های تحت شبکه برابر 1920×2560 پیکسل بر اینچ هستند.

همچنین دوربین‌های تحت شبکه قابلیت‌های مختلفی از جمله شمارش تعداد افراد موجود، تشخیص یک رنگ خاص و تشخیص وجود دود را دارا هستند. حال شما بگویید از نظر کیفیت تصویر دوربین آنالوگ بهتز است یا دیجیتال؟

جدول مقایسه‌ی دوربین آنالوگ و تحت شبکه 

دوربین تحت شبکه 

دوربین آنالوگ

قیمت بالا

قیمت پایین

امنیت بالا

امنیت پایین

نصب نسبتا سخت

نصب آسان‌تر

مساحت تحت پوشش بالا

مساحت تحت پوشش پایین

معرفی بهترین مدل دوربین آنالوگ و تحت شبکه

حال که با دو نوع دوربین مداربسته تحت شبکه و آنالوگ به صورت کامل آشنا شدیم نوبت به آن رسیده که بهترین مدل‌های دوربین مداربسته را به شما معرفی کنیم.

دوربین AHD بالت 2 مگاپیکسل ZVISION | فروشگاه وبرا

دوربین AHD بالت 2 مگاپیکسل ZVISION

این دوربین یکی از انواع دوربین‌های آنالوگ است که در مقابل مدل‌های مشابه از کیفیت خوب و قیمت مناسب برخوردار است، این مدل دوربین به دلیل داشتن استانداردIP66 در هر مگانی اعم از مکان‌های پر گرد وغبار و یا پر بارش قابل نصب است. 

از ویژگی‌های این دوربین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مجهز به لرزش گیر
 • مجهز به تکنولوژی DSP
 • مجهز به تکنولوژی کاهش نویز
 • دارای تصاویر Full HD
دوربین بالت 5 مگاپیکسل زد ویژن مدل توربو DH85 | فروشگاه وبرا

دوربین بالت 5 مگاپیکسل زد ویژن مدل توربو DH85

این نوع دوربین همانطور که از نامش پیداست دارای دوربین 5 مگاپیکسل می‌باشد. این دوربین در برابر گرد و غبار، ضربه، رطوبت و حتی زنگ زدگی مقاوم است و با خیال راحت می‌توانید آن را در هر جایی نصب کنید. 

از ویژگی‌های این دوربین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دازای لرزش گیر
 • دارای تکنولوژی DSP
 • مجهز به سنسور کاهش نویز
 • دارای تصاویر Full HD
پکیج مداربسته IP چهارتایی یونیک یوشیتا ۵ مگاپیکسل

پکیج مداربسته IP چهارتایی یونیک یوشیتا ۵ مگاپیکسل

دوربین‌های IP یکی از انواع دوربین‌های با کیفیت هستند، شما برای خرید دوربین‌های IP بایستی تجهیزات جانب دیگری نیز خریداری نمایید، به همین علت وبرا جهت سهولت در خرید دوربین‌های IP  را به صورت پکیج ارائه داده است، البته شما می‌توانید به صورت تکی نیز خریداری کنید.

از ویژگی‌های این دوربین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاوم در برابر رطوبت و گرد و غبار
 • مجهز به لرزش گیر
 • مجهز به نویز گیر
 • دارای تصاویر با کیفیت
پکیج مداربسته IP هشت تایی یونیک یوشیتا ۵ مگاپیکسل

دوربین IP هشت تایی ۵ مگاپیکسل یونیک پوشیتا

دوربین‌های IP پنج مگاپیکسل همانطور که از نامشان پیداست دارای دوربین 5 مگاپیکسل هستند، این پکیج از برند یونیک پوشیتا است، حال وبرا جهت سهولت در خرید، دوربین‌های IP  را به صورت پکیج ارائه داده است، البته شما می‌توانید به صورت تکی نیز از طریق تماس با شماره تلفن 09381700777 در واتساپ خریداری کنید. از ویژگی‌های این دوربین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاوم در برابر رطوبت و گرد و غبار
 • دارای دوربین دید در شب
 • سنسور حساس به حرکت
 • انتقال تصویر P2P

اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، به نظر شما دوربین آنالوگ بهتر است یا دوربین تحت شبکه؟ خوشحال می‌شویم نظر خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *