ردیاب خودرو

ردیاب دوچرخه و موتورسیکلت و تفاوت آن با ردیاب خودرو

ردیاب دوچرخه و موتورسیکلت و تفاوت آن با ردیاب خودرو

هنگامی‌که صحبت از ردیاب جی‌پی‌اس می‌شود ،اکثراً ذهنمان به سمت ردیاب شخصی و یا خودرو می‌رود و تصور می‌کنیم که تأمین امنیت وسایل نقلیه تنها مختص خودروهای شخصی یا سازمانی است. این در حالی است که دوچرخه‌ها و موتورسیکلت‌ها به دلیل وزن کم، بیشتر در معرض سرقت قرار دارند و تأمین ایمنی آن به کمک نصب ردیاب ضروری است. اما خوشبختانه، پیشرفت تکنولوژی سبب شده تا از بسیاری از سرقت‌ها جلوگیری کرد. حال در این مقاله ردیاب دوچرخه و موتورسیکلت و تفاوت آن با ردیاب خودرو آشنا می شوید.

ردیاب چیست؟

ردیاب‌ها، ابزارهای کوچکی هستند که با اتصال به ماهواره‌های موجود در مدار زمین، امکان نظارت بر موقعیت مکانی یک شی، از طریق سیستم موقعیت‌یاب جهانی (GPS) را فراهم می‌کنند. این دستگاه‌ها به عنوان سیستم‌های ضد سرقت، برای ردیابی اشیاء مختلف از جمله خودروها، حیوانات خانگی، دوچرخه‌ها، موتورسیکلت‌ها، کودکان و سالمندان مورد استفاده قرار می‌گیرند. باعث بهبود کیفیت زندگی و افزایش ایمنی افراد می‌شوند. به غیر از ردیاب‌هایی که برای مصارف شخی و یا خودرو استفاده می‌شود شما می‌توانید از ردیاب‌ها برای وسایل نقلیه‌ی دیگر مانند موتور سیکلت و دوچرخه استفاده کنید. در ادامه‌ی متن به بررسی این ردیاب‌ها می پردازیم. اگر کنجکاو هستید که ردیاب خودرو چیست؟ می‌توانید به مقاله‌ی مربوطه مراجعه کنید.

ردیاب دوچرخه

دوچرخه وسیله نقلیه‌ی سبکی است و معمولاً بسیاری از افراد هیچ‌گونه ایمنی برای آن در نظر نمی‌گیرند. سرقت دوچرخه یکی از رایج‌ترین سرقت‌ها در میان انواع وسایل نقلیه است. اگرچه بعضی از افراد به ایمنی دوچرخه‌ خود اهمیت می‌دهند و از انواع قفل دوچرخه استفاده می‌کنند، اما به نظر می‌رسد این کار خیلی ایمنی ندارد. ردیاب دوچرخه یک وسیله‌ کاربردی کوچک، با وزن سبک و کاربری آسان است که قابلیت نصب سیم‌کارت روی آن وجود دارد. نکته مهم در ردیاب دوچرخه این است که ابعاد و اندازه ردیاب باید حتماً بسیار کوچک باشد تا از دید سارق پنهان بماند. حال به تعدادی از ویژگی‌های ردیاب دوچرخه اشاره می‌شود:

 • ردیابی در هر لحظه: ردیاب دوچرخه بایستی اطلاعات دقیق موقعیت را به‌صورت لحظه‌به‌لحظه از طریق سیم‌کارت و اپلیکیشن به صاحب دوچرخه ارسال کند و به همین دلیل بهترین ابزار ضد سرقت برای دوچرخه محسوب می‌شود.
 • سنسور لرزش: یکی دیگر از ویژگی ردیاب این است که  به‌محض لرزش دوچرخه و حرکت آن، به صاحب دوچرخه هشدار ارسال می‌کنند و او را از سرقت باخبر می‌کنند. که نشان از قدرت بالای سنسورهای هشدار ردیاب است.
 • ضدآب: ردیاب دوچرخه دارای پوشش ضد آب است. ازاین‌رو، در مواقعی که باران شدید می‌بارد یا آب روی دوچرخه می‌ریزد، می‌توانید بدون نگرانی می‌توان  به مسیر خود ادامه دهید.

ردیاب دوچرخه - vebra.ir

ردیاب موتورسیکلت

موتور سیکلت یکی از وسایل نقلیه‌ی پرطرفدار به‌خصوص برای جوانان به‌حساب می‌آید که به دلیل شلوغی شهرها و ترافیک زیاد،بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از موتور جهت رفت‌وآمد و حمل بار استفاده کنند. از جهتی تعداد سرقت این وسیله نقلیه موتوری افزایش‌یافته و به علت اینکه از سیستم حفاظتی ضعیفی برخوردار هستند راحت‌تر به سرقت می‌روند. با پیشرفت تکنولوژی‌های اخیر و وارد شدن ردیاب‌ها به بازار تحول بزرگی در جهت بالا رفتن حفاظت وسایل نقلیه به وجود آمد.

ردیاب موتورسیکلت یا همان جی‌پی‌اس موتور، بهترین ابزار امنیتی برای جلوگیری از سرقت هستند. ردیاب موتورسیکلت از یک هسته پردازنده تشکیل‌ شده‌اند که به کمک آن اطلاعات دریافتی و ارسالی از ماهواره‌ها را پردازش و با دقت و سرعت بالا به طور مستقیم اطلاعات انتقال می‌دهند،. این ویژگی موجب می‌شود تا در صورت سرقت موتورسیکلت بتوان موقعیت آن را به طور دقیق در هر نقطه مشاهده کرد. البته ناگفته نماند که ردیاب موتور و دوچرخه نیز ،مانند ردیاب خودرو فقط برای جلوگیری از سرقت طراحی نشده در ادامه با دیگر کاربردهای GPS موتورسیکلت آشنا می‌شویم.

امروزه پیشرفت تکنولوژی باعث افزایش راحتی و آسایش مردم شده است.یکی از این تکنولوژی‌ها ردیاب‌ها هستند که  کاربرد آن افزایش ایمنی صاحبان وسایل نقلیه است. از مهم‌ترین کاربردهای ردیاب موتور می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • حفاظت از موتورسیکلت در برابر سرقت به کمک هشدار روشن شدن موتور
 • ارسال اطلاعات دقیق مکانی و زمانی در هر نقطه از زمین و امکان ردیابی سارق
 • امکان کنترل از راه دور موتورسیکلت و خاموش کردن آن از دور
 • تعیین محدوده جغرافیایی مجاز برای حرکت
 • تعیین سرعت مجاز برای حرکت
 • ارائه اطلاعات از مسیرها پیموده شده

ردیاب دوچرخه و موتور چه تفاوتی با ردیاب خودرو دارند؟

ردیاب‌های دوچرخه و موتورسیکلت عموماً به عنوان ابزارهای امنیتی و نظارتی برای این وسایل نقلیه استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها به مالکان این وسایل نقلیه اطمینان می‌دهند که در صورت سرقت یا گم شدن، می‌توانند موقعیت مکانی آنها را رصد کنند و اقدامات لازم را برای بازیابی آنها انجام دهند. با این حال، تفاوت‌های مهمی بین ردیاب‌های دوچرخه و موتورسیکلت با ردیاب خودرو وجود دارد. در ادامه به تفاوت‌های آنها اشاره می‌کنیم:

 • نوع و اندازه: ردیاب‌های خودرو معمولاً بزرگتر و پیچیده‌تر از ردیاب‌های دوچرخه و موتورسیکلت هستند. این تفاوت اندازه به دلیل فضای بیشتری که در خودروها برای نصب دستگاه وجود دارد.
 • قابلیت‌های امنیتی: ردیاب‌های خودرو معمولاً دارای قابلیت‌های امنیتی پیشرفته‌تری هستند، مانند سیستم‌های قفل کردن و باز کردن درها، قفل کردن موتور، هشدارهای تخلف، و حتی دسترسی به اطلاعات خودرو از راه دور. در حالی که ردیاب‌های دوچرخه و موتورسیکلت عمدتاً برای ردیابی موقعیت مکانی و ارائه هشدارهای سرقت طراحی شده‌اند.
 • قابلیت‌های زنده و ارتباطات: ردیاب‌های خودرو معمولاً دارای قابلیت‌های ارتباطی زنده‌تری هستند، مانند اتصال به شبکه‌های ارتباطی موبایل و ارسال اطلاعات به سرورها برای نظارت به صورت زمان واقعی. در حالی که ردیاب‌های دوچرخه و موتورسیکلت به طور معمول از اتصال به یک سیستم GPS برای ردیابی استفاده می‌کنند و ممکن است اطلاعات به صورت دوره‌ای یا با ارسال پیامک‌ها ارسال شود.
 • قیمت: ردیاب‌های خودرو معمولاً هزینه بیشتری دارند، به دلیل قابلیت‌های پیشرفته‌تری که دارند و همچنین نیاز به سخت‌افزار بزرگتر و پیچیده‌تر. در حالی که ردیاب‌های دوچرخه و موتورسیکلت اغلب به قیمت‌های کمتری عرضه می‌شوند.

ک

ردیاب موتور سیکلت و خودرو مدل 1221 ترکسولید (GP021) - Vebra.ir

ردیاب موتور سیکلت و خودرو مدل 1221 ترکسولید (GP021)

 ردیاب موتور سیکلت و خودرو مدل 1221 ترکسولید (GP021) با داشتن وزن سبک و ابعاد کوچک ردیابی مناسب جهات استفاده برای دوچرخه و یا موتور سیکلت شماست. البته شما می‌توانید از این ردیاب فوق‌العاده در خودرو نیز استفاده کنید. از ویژگی‌های این ردیاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ردیابی آنلاین و آفلاین
 • داراس سنسور لرزش
 • خاموش کردن موتور سیکلت و خودرو از راه دور
 • دارای نرم‌افزار ردیاب

کلام آخر

ردیاب‌ها نه تنها برای خودروها و مصارف شخصی، بلکه برای وسایل نقلیه دیگر از جمله موتورسیکلت و دوچرخه نیز استفاده می‌شوند. این ردیاب‌ها به عنوان ابزارهای امنیتی و نظارتی برای این وسایل نقلیه طراحی شده‌اند و وظایفی مشابه را برای آنها انجام می‌دهند. در نهایت، هر دو نوع ردیاب به مالکان و کاربران این وسایل نقلیه کمک می‌کنند تا به اطمینان و امنیت بیشتری دست یابند و موقعیت مکانی و حرکت وسیله نقلیه خود را رصد کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ردیاب‌های خودرو می‌توانید به لینک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *