کنسول بازی

کنسول بازی چیست؟

کنسول بازی

در حال حاضر کننسول‌های بین نوجوانان، کودکان و حتی افراد بزرگسال رواج یافته و یکی از اسباب سرگرمی در جمع‌های دوستانه و خانوادگی است،اما سوال اینجاست که کنسول بازی چیست؟ 

کنسول بازی یک وسیله الکترونیکی است که با نمایشگر و کنترل برای انجام بازی‌های ویدیویی استفاده می‌شود.کنسول‌های بازی در واقع بسیار شبیه رایانه‌ها هستند، اما به طور خاص طراحی شده‌اند تا بخشی از یک سیستم سرگرمی باشند، به این معنی که به راحتی به تلویزیون و استریو شما متصل می‌شوند.حال در این مقاله به بررسی کنسول بازی چیست؟می پردازیم.

حتی با وجود اینکه کنسول‌های بازی ساده‌تر از رایانه‌ها به نظر می‌رسند، اما از بهترین قطعات سخت‌افزاری ممکن برای اجرای بازی‌ها استفاده می‌کنند. در مقایسه با یک کامپیوتر، کنسول‌های بازی برای راه‌اندازی و عملکرد، ساده‌تر هستند.

تاریخچه کنسول‌های بازی

کنسول‌های بازی برای اولین بار در اوایل دهه 1970 با کنسول بازی Atari و اولین بازی نمادین آن، Pong محبوبیت پیدا کردند. رالف اچ بائر در سال 1966 مفهوم اجرای بازی‌های ساده و نقطه‌ای را بر روی صفحه تلویزیون ابداع کرد. که بعداً پایه و اساس Magnavox Odyssey در سال 1972 شد.

 اولین کنسول‌ها فقط قادر به اجرای تعداد بسیار محدودی از بازی‌های ساخته شده در بازی بودند. سخت‌افزار کنسول‌های قابل برنامه‌ریزی با استفاده از کارتریج‌های ROM قابل تعویض در سال 1976 با کانال F Fairchild معرفی شدند ، اگرچه با آتاری 2600 که در سال 1977 منتشر شد محبوبیت یافتند.

محبوبیت کنسول‌های بازی خانگی ادامه یافت و در دهه 1980 سیستم سرگرمی نینتندو،  کنسول بازی موفق خود را عرضه کرد که با بازی‌هایی مانند Excitebike و Super Mario Brothers به موفقیت جهانی دست یافت. ساخت کنسول‌های بازی پلی‌استیشن (ساخته شده توسط سونی) و ایکس باکس (ساخته شده توسط مایکروسافت) به دنبال داشت. با رشد توسعه کنسول بازی، گرافیک بهبود یافته و بازی‌ها پیچیده‌تر شده‌اند و امکان تعامل بیشتر با کاربر را فراهم می‌کنند.

نینتندو، پلی‌استیشن و ایکس باکس همچنان سه کنسول بازی اصلی موجود در بازار امروز هستند.

اما تاریخچه اولین کنسول بازی در ایران به سال 1384 برمی‌گردد که توسط شرکت کوثر نگار رایانه تولید شد، نام این دستگاه، کنسول بازی امپراطور بود، این کنسول بازی ایرانی دقیقا زمانی وارد بازار شد که پلی استیشن ۳ و نینتندو وی (Nintendo Wii) بخش اعظمی از بازار گیمینگ کشور را در برگرفته بودند. همچنین اولین بازی سه بعدی ایران به نام حسنی و لوبیای سحر آمیز توسط این شرکت ساخته شده است. 

انواع کنسول‌های بازی

شرکت‌های بسیاری پس از رواج کنسول‌های بازی، به سمت ساخت کنسئل بازی روی آوردند و  حال انواع کنسول‌های بازی شامل XBOX، پلی استیشن و نینتندو سوئیچ است.

اصول اولیه کنسول‌های بازی

معمولاً کنسول بازی به یک پریز برق وصل می‌شود و سپس برای نمایش تصاویر بازی به تلویزیون وصل می‌شود. سپس از یک کنترلر برای انجام بازی استفاده می‌شود. دکمه‌های مختلف و دستورات مختلفی دارند. برای مثال، دکمه “A” ممکن است باعث پرش کاراکتر روی صفحه شما شود و دکمه “B” ممکن است باعث شود کاراکتر روی صفحه شما ضربه بزند.

کنترلر دارای یک استیک و یا پد جهت می‌باشد تا کاراکتر روی صفحه شما را به جلو، عقب، چپ یا راست حرکت دهد. برخی از کنترل‌کننده‌ها حتی دکمه‌های نوع ماشه را برای گزینه‌های فرمان بیشتر دارند.

برخی از بازی‌ها به یک کنترل‌کننده خاص نیاز دارند، مانند فرمان برای بازی‌های رانندگی، سکوی رقص برای بازی‌های رقص، یا تفنگ برای بازی‌های شکار. کنترلرهای بازی، با دکمه‌ها و گوشی‌های تخصصی، می‌توانند انجام یک بازی را آسان‌تر و تجربه بهتری نسبت به استفاده از صفحه‌کلید یا ماوس روی کامپیوتر کنند.

 برخی از مدل‌ها از کنترل‌ها و حسگرهای بی‌سیم برای پیگیری حرکات بدن استفاده می‌کنند و به بازیکنان اجازه می‌دهند تا بازی را با حرکات خود کنترل کنند.

بازی‌های جدیدتر روی دیسک‌های فشرده عرضه می‌شوند یا می‌توان آن‌ها را از طریق اتصال اینترنت مستقیماً به کنسول دانلود کرد، و برخی از بازی‌های قدیمی‌تر روی کارتریج عرضه می‌شوند.

همه بازی‌ها برای کار با یک برند یا مدل خاص از کنسول بازی فروخته می‌شوند و بازی‌های محبوب اغلب در نسخه‌های مختلف برای بازی در برندهای مختلف کنسول‌های بازی موجود هستند. سازندگان کنسول‌های بازی سعی می‌کنند با طراحان بازی معاملات انحصاری انجام دهند، بنابراین هر کاربری که می‌خواهد بازی را انجام دهد باید برند خاص کنسول بازی خود را داشته باشد.

چرا مردم کنسول بازی می‌خرند؟

کاربران کنسول بازی ، انجام بازی‌های ویدیویی را راهی سرگرم کننده و آرامش‌بخش برای تجربه دنیا و داستان‌های مختلف ایجاد شده توسط طراحان بازی‌های ویدیویی می‌دانند. بسیاری از داستان‌های بازی‌های امروزی حتی با داستان‌ها و عمق شخصیت‌های فیلم‌های هالیوودی رقابت می‌کنند. 

بازی‌های زیادی وجود دارد، از جمله بازی‌های رقص و تناسب‌اندام که می‌توانند با تشویق به ورزش به بهبود سلامت کاربران کمک کنند. دلایل یک فرد برای انجام بازی‌های ویدیویی هرچه که باشد، آن‌ها یک مکمل عالی برای هر سیستم سرگرمی خانگی هستند و می‌توانند تجربیات سرگرم کننده‌ای را برای کاربران در هر سنی فراهم کنند.

آینده کنسول‌های بازی

با عرضه مدل‌های جدید کنسول بازی، سازندگان کنسول‌های بازی ویژگی‌هایی را اضافه می‌کنند که انواع بیشتری از فعالیت‌های سرگرمی را ارائه می‌دهد. رقابت برای چیزی است که شما به تلویزیون خود در اتاق نشیمن خود وصل می‌کنید. از آنجایی که کنسول‌های بازی معمولاً به تلویزیون متصل می‌شوند، ویژگی‌های سرگرمی مانند پخش‌کننده DVD برای پخش فیلم و در دسترس هستند.

بازی‌ها برای مدل‌ها و نسخه‌های خاصی از یک کنسول بازی فروخته می‌شوند. در نتیجه، دارنده کنسول بازی می‌تواند در طول زمان سرمایه‌گذاری مالی قابل‌توجهی در بازی‌ها انجام دهد،

 بنابراین تغییر از یک برند کنسول بازی به برند دیگر می‌تواند گران باشد. سازندگان کنسول‌های بازی معمولاً سعی می‌کنند مدل‌های جدیدی بسازند که برای مدل‌های فعلی کنسول بازی خود بازی کنند. سپس مالکان می‌توانند کنسول بازی را ارتقا دهند و از بازی‌های موجود خود استفاده کنند، که باعث می‌شود مالک کنسول بازی به برند دیگری تغییر نکند.

مالک می‌تواند از بازی‌های موجود خود استفاده کند و بازی‌های جدیدی را خریداری کند که از سخت‌افزار جدید برای گسترش مجموعه بازی‌های خود استفاده می‌کند.

بزرگ‌ترین تغییر برای آینده، محبوبیت بازی در دستگاه‌های تلفن همراه مانند گوشی‌های هوشمند است. در حالی که بازی‌های روی گوشی‌های هوشمند ممکن است محدود به نظر برسند، سازندگان گوشی‌های هوشمند همیشه مدل‌های جدیدی را ارائه می‌کنند و با هر مدل جدید ویژگی‌های بیشتری را ارائه می‌کنند.

حرف آخر

در این مطلب شما با مفهوم کنسول بازی  آشنا شده‌اید و در مورد ویژگی‌هایی که این دسته از کنسول‌ها دارند اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه کردیم. امروزه بزرگ‌ترین کمپانی‌ها در جهان به ناچار به رقابت با یکدیگر هستند و به همین دلیل نمی‌توان گفت که یک کنسول گزینه بهتری نسبت به دیگری است . در واقع هر کنسول ویژگی‌های متفاوتی ارائه دهید که آن را نسبت به رقبا متمایز می‌کند .

خرید کنسول بازی

اگر شما قصد خرید کنسول بازی را دارید می توانید خرید خود را از فروشگاه معتبر وبرا انجام دهید تا دو اصل کیفیت بالا و قیمت مناسب را درخرید داشته باشید.

گردآورنده: ریحانه نصر اصفهانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *