دزدگیر

سنسور دود چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

سنسور دود چیست و چه کاربردی دارد؟

هر ساله حدود میلیون‌ها خانه، اداره، فروشگاه و غیره دچار آش سوزی شده و آتش‌سوزی شده که خسارت مالی و جانبی بسیاری را به همراه دارند، از همین رو بایستی به فکر نصب تجهیزات ضد حریق بود، یکی از انواع تجهیزات ضد حریق که وجود آن در هر محیطی لازم است، سنسور دودو آتش می‌باشد، احتمالا با شنیدن نام این کلمه این سؤال در ذهنتان پیش آمده که سنسور دود چیست؟

حال سنسور دود یکی اجزای مهم دزدگیر اماکن است که آتش‌سوزی را به مالک اطلاع داده و از انواع خسارات مالی و جانی جلوگیری می‌کند، در ادامه سنسور دود و انواع آن را بیشتر بررسی می‌کنیم. همچنین شما می‌توانید برای مشاهده‌ی انواع سنسور و بررسی ویژگی‌های آن‌ها به لینک فوق مراجعه کنید.

سنسور دود چیست؟

همانطور که در بالا گفتیم یکی از اجزای مهم در دزدگیر اماکن، سنورهای دود هستند، این سنسورها در زمانی که احساس دود می‌کنند، سریعا سیگنال را به دزدگیر مرکزی ارسال کرده و دزدگیر مرکزی به آژیر دستور ایجاد صدا و به تلفن کننده دستور تماس با مالک را می‌دهد. حال اگر سوال برایتان پش آمده که تلفن کننده چیست؟ به مقاله فوق مراجعه نمایید. 

حال جالب است بدانید که استفاده از سنسور دود در برخی از کشورها اجباری شده که نتایج مثبتی را نیز به همراه داشته و تا حد بسیار زیادی آمار مرگ و میر ناشی از سوختگی کاهش یافته است. سنسورهای دود و نشتی با صدای بلندی که دارند در صورت احساس دود قادرند تا افراد را حتی در زمان خواب نیز مطلع کنند. 

سنسور دود و آتش مستر (قابل نصب روی دزدگیر)

سنسور دود و آتش مستر 

این مدل سنسور دود و آتش قابل نصب روی انواع سیستم دزدگیر اماکن است و  از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و با احساس دود، تمامی اهالی منزل را از وجود خطر با خبر می‌کند. با وقوع حریق و پس از تشخیص دود، آشکارساز عمل کرده و ضمن روشن شدن چراغ LED، به مرکز کنترل فرمان اعلام خطر می‌دهد.  دیگر ویژگی‌های این سیستم عبارتند از:

  • حساسیت بالا
  • قیمت مناسب
  • دارای نشان استاندارد ملی ۳۷۰۹
  • قابلیت reset

انواع سنسور دود

سنسورهای دود در انواع مختلفی تولید شده و به بازار عرضه می‌شوند، اما دو نوع اصلی آن شامل فتو الکتریک و یونیزاسیون می‌‌شوند که هر کدام به شیوه‌ا خاص عمل می‌کنند. در ادامه به طور مفصل هریک را بررسی می‌کنیم.

سنسور فوتوالکتریک

سنسورهای دود دارای یک عدد سنسور فوتوالکتریک هستند که سطح نور را اندازه گیری می‌کنند. حال زمانی که شرایط عادی باشد، سیگنال پیوسته استولی اگر دود و ذرات معلق جلوی نور را بگیرند سیگنال نامنظم شده و سنسور سریعا به دزدگیر مرکزی سیگنال ارسال کرده و خطر آتش‌سوزی را اعلام می‌کند.

سنسور دود یونیزاسیون

این مدل سنسور حساسیت بسیار بالایی دارد و به این شکل است که مقدار کمی ماده رادیواکتیو از بین دو صفحه عبور کرده که باعث ایجاد یک محفظه یونیزاسیون می‌شود. این مدل پیکربندی، هوا را یونیزه می کند و حال اگر دود در فضا وجود داشته باشد ذرات آلفا جذب شده و فرآیند یونیزاسیون را مختل می کند که جریان مختل شده و کاهش می‌یابد و در نتیجه فعال شدن زنگ هشدار را به همراه دارد.

نکات لازم برای عملکرد مناسب سنسور دود

حال تنها نصب سنسور دود کافی نیست و بایستی برای عملکرد مناسب به نکاتی دقت کنید، مثلا اگر سنسور دود به درستی کار نکند ممکن است در زمان وقوع حادثه به موفع عمل نکرده و آتش‌سوزی خسارات بسیاری را به افراد وارد کند. حال در ادامه به نکاتی که بایستی به آن توجه کنید اشاره می‌کنیم که عبارتند از:

نکات لازم برای عملکرد مناسب سنسور دود

  • هفته‌ای یکبار سنسور دود را تست کرده و از عملکرد مناسب آن مطمئن شوید.
  • سالی یکبار نسبت به تعویض باتری سنسور اقدام کنید. 
  • سالی یکبار سنسور را تمیز کرده و کثیفی و گرد و غبار را از رو آن پاک کنید. 
  • بیشتر از ده سال از یک سنسور دود استفاده نکنید و آن را تعویض کنید. 

لازم به ذکر است که این محصول دارای زون 24 ساعته بوده و حت اگر دزدگیر مرکزی نیز قطع شود، این سنسور قطع نشده و در زمان احساس خطر، سریعا ساکنین را آگاه می‌کند. 

کلام آخر

همراهان عزیز لطفا نصب سنسور دود و دزدگیر اماکن را جدی بگیرید، زیرا آتش به سرعت افزایش می‌یابد و اگر شما قبل از وقوع آتش‌سوزی از خطر مطلع شوید می‌توانید جان خود و اطرافیانتان را به سرعت نجات دهید. حال اگر نیاز به مشاوره در زمینه نصب دزدگیر اماکن دارید می‌توانید از طریق شمازه‌های درج شده در سایت، با ما در تماس باشید. لازم به ذکر است که این محصول باعث آرامش افراد سالمند نیز شده، اگر قصد دارید راحتی بیشتر این افراد را فراهم کنید، لطفا به مقاله تجهیزات ریموتی چکونه باعث آسایش سالمندان می‌شود رجوع نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *